Avrupa kentlerinde anma ve taziye

819

Avrupa kentlerinde şehitler için anma etkinlikleri düzenlendi, taziyeler kuruldu.

Maraş’ın Nurhak ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren MLKP/FESK Kır Gerilla Birliği Komutanı Hüseyin Akçiçek (Alişer Deniz) ve PKK Gerillası Oğuz Aksu için, Fransa’nın başkenti Paris’te faaliyet yürüten Göçmen İşçiler Kültür Derneği’nde (ACTİT) anma etkinliği düzenlendi.

ÖTSP, Demokratik Kürt Merkezi, Paris Partizan, ODAK temsilcilerinin katıldığı anma Alişer Deniz ve Oğuz Aksu şahsında özgürlük ve sosyalizm mücadelesinde şehit olanlar için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Etkinlikte şehitlerin davasına sahip çıkma ve faşizme karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

İlk sözü alan ÖTSP Temsilcisi, “68 devrimcileri, Diyarbakır’dan Metris’e büyük bir devrimci direniş geleneği yarattı ve bu geleneği Ortadoğu halklarına teslim ettiler. Alişer Deniz bu bayrağın ve devrimci geleneğin devamcısı olanlardandı. Tıpkı BÖG Komutanı Ulaş Bayraktaroğlu gibi. Tıpkı TKP/ML Komutanı Nubar Ozanyan gibi. Onlar halkların özgürlük savaşında Hüseyin Demircioğlu, Che, Deniz ve Mahir gibi ilk ben olmalıyım demekten bir an dahi tereddüt etmediler” dedi.

ÖTSP Temsilcisi, “Bu devrimci kuşağın davasını sahiplenmek, davalarını büyütmek göreviyle karşı karşıyayız” diye ekledi.

Bir matbaa işçisi olan Alişer Deniz’in partisinin çağrısıyla Medya Savunma Alanlarına gittiğine dikkat çeken ÖTSP Temsilcisi “Alişer yoldaş birçok savaşçı yetiştirdi. Eğitim alanında hiçbir zaman gülüşü eksik olmadı. Sorunlar karşısında ‘he bra devam’ onunla özdeşleşen bir şiar oldu. Manga yapımından mutfağa kadar tüm işleri çocuksu bir coşku, enerji ve heyecanla yapışı genç şervanlara her zaman örnek oldu” dedi.

Paris Partizan Temsilcisi de şunları söyledi: “Türkiye ve Kürdistan’da çeşitli ulustan halklarımızın faşizmin boyunduruğundan kurtuluşu için uzun bir yürüyüşe çıkan MLKP şehidi Hüseyin Akçiçek, PKK şehidi Oğuz Aksu’yu şehitler kervanına yolcularken, mücadele azimleri azmimizdir. Onların önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi Temsilcisi ise, “Şehitler adına ne dersek azdır. Tertemiz yürekleriyle hiçbir karşılık beklemeden özgürlük için fedakârca savaştılar. Faşizm karşı her türlü fedakârlıkla geriye bakmadan yürüdüler. Haklarında hiçbir şey bilmiyoruz ama özgürlük davası için canlarını feda ettiklerini biliyoruz. Onlara sözümüz davalarını büyütmektir.  Faşist saldırganlığa karşı direnmek dışında başka seçeneğimiz yok. Onlara layık olmak kolay değil. Onların değerini ve ne yapmak istediklerini iyi bilmeliyiz. Onların davalarına sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

ODAK Temsilcisi ise şunları ifade etti: “Türkiye’de savaş var ama direnenler de var. Toplumda büyük tepkiler var ve biz bu tepkiyi birleştirmek zorundayız. Ya teslim olacağız ya da direneceğiz! Bir de Hüseyinler gibi direnmeyi seçeceğiz.”

Anma şiirlerin okunması ve sinevizyonla devam etti.

HAMBURG

Ali Çiçek, uzun yıllar faaliyet yürüttüğü Almanya’nın Hamburg kentinde de anıldı. DKTM adına konuşan İmam Cömert, Ali Çiçek’in tavizsiz, ilkeli, mütevazı bir devrimci olduğunu anlattı.

Ciwanên Azad ve Jinên Ciwanên Azad adına okunan bildiride de, Çiçek’in Kürdistan’a bağlı mücadeleci kişiliğine değinildi.

Etkinlikte geçen hafta Reqa hamlesinde şehit düşen YPG Savaşçısı Kinan Mehmud da anıldı.

Ali Çiçek için Çarşamba günü de Hannover’de etkinlik düzenlenecek.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde, Reqa’yı özgürleştirme hamlesinde 23 Ağustos’ta şehit düşen Agit Mostafa  (Avareş Zap), Adel Iraki, Berxwedan Erur, Roni Şedadi için anma etkinliği düzenlendi.

Şehit Aile Kurumu’nun yaptığı anmada Agit Zap’ın ailesi de hazır bulundu. Şehitler için saygı duruşu ile başlayan anna, Şehit Aile Kurumu Temsilcisinin konuşması ile devam etti.

Temsilci, şehadetlerin acı vermesine rağmen, utanılacak Kürt gerçekliģinden onur duyulacak Kürt gerçekliğine bir toplumsal gerçekliği yarattıkları için onur duyulacağını ifade etti.

Temsilci, “Her ulus bir özelliği ile kabul götür, Kürtler’den bugün dünya saygı ile söz etmektedir. Kürtler Ortadoğu’da köhnemiş Erdoğan ve DAİŞ’e karşı verdikleri onurlu direnişleri ile akla gelmektedir. Kurtuluş sadece Kürtlerle sınırlı olmayacak; Ortadoğu halkları mutlaka bu köhnemişlikten kurtarılacaktır” dedi.

Şehit Avareş Zap’ın amcası Halil Efrîn de, şehidin sadece kendi şehitleri olmadığını, tüm Kürdistan’ın şehidi olduğunu, onur duyduklarını söyledi. Amca Efrîn, Kürdistan halkının şehitlere bağlılığını onların istemlerini gerçekleştirme ile göstereceğini belirtti ve şehidin kısa bir yaşam portresini anlattı.

PYD Bonn Sözcüsü ve Bonn Halk Meclisi eş başkanının konuşmalarından sonra anma sona erdi.

Taziyeler, Bonn DKTM’de önümüzdeki günlerde de devam edecek.

WUPPERTAL

Türk ordusu ile yaşanan çatışmalarda yaşamını yitiren HPG gerillaları Vedat Yılmaz (Bager Felek Kop) ve İzzet Yalçın (Bawer Rubar) için Almanya’nın Wuppertal kentinde taziye kuruldu.

Wuppertal Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde (DKTM) kurulan taziyeye Vedat Yılmaz ve İzzet Yalçın’ın yakınlarının yanı sıra çok sayıda Kürdistanlı katıldı.

Wuppertal DKTM tarafından organize edilen taziye saygı duruşu ile başladı.

Saygı duruşunun ardından şehit ailesi adına konuşan eski DKTM Wuppertal Eş Başkanı Savcı Azar, şunları söyledi: “Şehitlerimize layık olmamız için sadece slogan atmamız yetmez; onlara layık olmak için Kürdistan’ı sahipleneceğiz, partimiz için mücadele edeceğiz ve Önderliğimize bağlı olacağız. Bu arkadaşlarımız bizlerin, özgürce, özgür bir Kürdistan’da yaşamamız için Kürdistan dağlarına çıkarak, halkımıza vahşice saldıran düşmana karşı yiğitçe savaştılar ve şehit düştüler. İşte bizler de şehitlerimizin anısını yaşatmak için bu özgürlük yolunda mücadeleye dört elle sarılıp onların anısını yaşatırsak, ancak o zaman onlara layık oluruz ve anılarını yaşatmış oluruz.”

Azar’ın ardından konuşan Mahmut Yalçın ise, “Şehitlerimiz Kürt halkının onuru ve gururudur. Onlar Kürdistan topraklarının yiğit şehitleri. Kürdistan için canlarını gözlerini kırpmadan feda ettiler. Bu yiğitlerin anılarını yaşatmak da bize düşer. Onların bize bıraktıkları mirasa sahip çıkacağız” dedi.

Azar ve Yalçın’ın ardından Wuppertal Ehmedê Xanî Cami İmamı Melle Abdullah ve KOMAW’dan Ahmet Aktaş da birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından aileler taziyeleri kabul etti ve etkinlik ‘Şehîd namirin’ sloganları ile sona erdi.