Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden insan haklarına aykırı kararı Erdoğan’ın Kürdistan’daki Katliam Politikalarına Destek Vermektedir

160

İnsan hakları adına adaleti koruduğunu taahhüt ettiğini iddia eden AİHM adaletsizliğine devam ediyor. Reber Apo ile ilgili alınan bu karar AKP-MHP savaş hükûmetinin Kürt düşmanı politikalarına hizmet etmektedir.  Cizre, Sur ve bir çok Kürdistan illerinde halkımız cayır cayır yakılıp evlerinin başlarına yıkılışını seyreden, bu insanlık suçunu dahi görmeyen, Avrupa hukuku siyasete kurban etmiştir.

KÜRDE GELİNCE İNSAN HAKLARI UNUTULUYOR, İNKAR EDİLİYOR

3 maymunları oynayan “Avrupa ” ve onların uluslararası kurumları Kürt söz konusu olunca insan haklarını unutuyor, vahşet ve katliamı görmüyor. Kürdistan halkların iradesi ve Ortadoğu’daki tüm farklı kimlik ve inançların  önderliği olan Reber APO’ya yaklaşım halklarımıza ve demokrasiye yaklaşımdır. İmralı’daki tecrit karşısındaki, CPT’nin sessizliği ve AİHM’in bu yanlı ve siyasi kararı diktatör Erdoğan’ın kirli politikalarına hizmet etmektedir.

İmralı’da devam eden tecrit ve insanlık dışı koşullar AİHM’in sessizliği ve rolünü oynamaması Türk devletinin baskıyı derinleştirmesine neden olmaktadır. Avrupa devletlerinin ekonomik ve politik çıkarları demokrasi ve insan haklarının ayaklar altına alınmasına sebep olmaktadır.

AVRUPA’DA ONBİNLERCE KÜRT DEMOKRASİ VE İNSAN HAKLARI TALEP ETTİ

Uluslararası komplonun ardından Avrupa ve dünyada yaşayan milyonlarca Kürdistanlı ve dostları o günden buyana  sokaklarda adalet ve özgürlük arayışı ile taleplerini dile getirmeye devam etmektedir. Sayın Öcalan’ın kendi iradesi olduğunu haykıran Kürt halkı taleplerini tüm Avrupa devletlerine ve kurumlarına ileterek uluslararası hukukun işletilmesini talep ediyor ve etmeye devam edecektir.

Başkan Apo’ya  uygulanan tecrittin Kürt halkına uygulanan bir tecrit olduğunu her seferinde hatırlatarak Türk devleti üzerinde gerekli uluslararası yaptırımları bir an evvel gerçekleştirmesini hep dile getirdik. Ne yazık ki Avrupa devletleri, onun tüm kurumları Kürdü görmedi, sesini duymadı, aldıkları tutum ve kararlarla Türk devletini cesaretlendirmeye devam ediyor.

AVRUPA DEVLETLERİNİ, ONUN KURUMLARI OLAN AHİM VE CPT’Yİ BİR AN EVVEL ULUSLARARASI ADALETE UYGUN HAREKET ETMELİ

Barışın, insan haklarının ve demokrasinin bir an önce gerçekleşmesi, Ortadoğu ve Kürdistan’da barışın tahsisi için Kürt iradesi olan Sayın Öcalan’ın bir an evvel özgürlüğüne kavuşması Kürt halkının vazgeçilmez temel talebidir.

Bu hem dünya, hem Avrupa, hem de Ortadoğu’daki savaşın bir an evvel son bulması için Öcalan bir iradedir. Onun barış için oynayacağı rol göz önünde bulundurulduğunda özgürlüğünün ne kadar hayati bir önemde olduğu daha görülecektir.

Bu nedenle Avrupa’da yaşayan biz Kürtler irademizin temsili olan Sayın Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması, insanlık ve barış için tarihsel rolünü oynayabilmesi için derhal serbest bırakılması, en asgari insani hakkı olan avukatları ve aileleri ile görüşmelerinin bir an evvel gerçekleşmesi temel talebimizdir.

KCDK-E olarak CPT ve AHİM’i bu yanlış yoldan geri dönmeye, demokrasi ve insan haklarına saygılı olmaya, 40 milyon Kürdün iradesi olan Sayın Öcalan’ın durumuna ilişkin  sorumluluklarını yerine getirmeyi tekrar hatırlatıyoruz. Tüm halkımız ve dostlarımız yaşadıkları her yerde önderliği sahiplenerek, Önder APO özgürlüğüne kavuşana kadar  eylemlerini kesintisiz biçimde sürdürerek sahiplenmelidir.

KCDK-E Eş başkanlık Divanı

27 Eylül 2018 / Belçika