Avrupa Efrîn’i sahiplenme platformu kuruldu

558

Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu: ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin, Rojava halklarına karşı girişilen bu suçun ortağıdır. Emperyalist devletler, halklarımızın geleceği üzerindeki hesaplarını, taktik oyunlarını, kirli siyasetlerine derhal son vermelidir

Yazılı bir açıklama yapan Avrupa Efrîn’i Sahiplenme Platformu şunları belirtti: “Türkiye savaş siyasetini, Efrîn’e yönelik işgal girişimiyle sürdürüyor. AKP-Erdoğan hükümetinin, ulusalcı-gerici kesimlerle kurduğu savaş ittifakı, her gün giderek daha da yayılan bir savaş siyaseti izliyor. Savaşı, çatışmayı, ölüm ve yıkımı daha geniş mekanlara ve toplumlara yayarak ayakta kalmanın, iktidarını sürdürmenin hesaplarını yapıyor.

OHAL ve KHK üzerine kurulu siyaset tarzıyla meclis devre dışı bırakılmış, yargı mekanizması her türlü özgünlüğünden arındırılarak tek adam rejiminin payandasına dönüşmüştür. Türk devleti her adımda daha da otoriter, keyfi ve zalim bir rejime doğru evrilmiş durumdadır.

Bu faşizan rejim inşası, başta Kürt halkı, Alevi toplumu ve emekçiler olmak üzere farklı kimlik ve kültürden tüm ezilen kesimleri tehdit olarak gören ayrıştırıcı, asimilasyoncu ve yok edici bir zihniyetle gerçekleştirilmektedir. Otoriter-faşizan iktidar koalisyonu dışında kalan tüm toplumsal kesimler Türkiye’de bugün var olma, hayatta kalma sorunuyla karşı karşıya bulunmaktadırlar.

Bu milliyetçi-ulusal bloku, aynı zamanda Türk toplumunu daha militarist, saldırgan, gerici ve şoven bir çizgi üzerinden kendi etrafında toparlamanın da hesabını yapmaktadır. Bu şoven gidişat eşliğinde demokratik haklar, örgütlenme, eylem, ifade, basın vd. tüm hak ve özgürlükler ayaklar altına alınmaktadır. Sosyal medya paylaşımları üzerinden bile korku iklimi, gözaltı ve tutuklama furyası gerçekleştirmektedir.

Açıkçası, coğrafyamızın tüm kazanımlarını yok etmeye doğru evrilen bu korkunç gidişat gücünü milliyetçilik söylemlerinden, tehdit algısından ve savaş çığırtkanlığından almaktadır. Milliyetçi-faşist iktidar bloku her türlü baskı, sindirme, tutsaklara tek tip elbise giydirmeye çalışarak, geniş halk yığınlarını bu yok edici savaşın parçası haline getirmektedir.

Buna sessiz kalmayacağız!

Bizler, Türkiye’nin Rojava’yı, Efrîn’i tehdit olarak gören ve gösteren söylemini gerçeklikten uzak, sahte bir demagoji olarak görüyor, işgal girişimini reddediyoruz.

Bugüne kadar Suriye’de yaşanan iç savaş sürecinde her türlü cihadist saldırıya karşı direnen, binlerce savaş mağduruna ev sahipliği yapan Efrîn’e yönelik işgal saldırısının ana hedefinin oraya yaşayan halklar olduğuna inanıyoruz. Hava saldırılarıyla başlayan işgal girişiminde bugüne kadar en fazla sivillerin zarar görmesi bunun göstergesidir.

Otoriter Türk devletinin bu girişimi, halkların iradesine bir saldırı olduğu gibi uluslararası hukuk açısından da savaş suçudur. Bu savaşı başlatan Türk devleti yönetenleri, politik koşullar uygun hale geldiğinde, işledikleri suçlarından dolayı da yargılanacaktır.

ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin, Rojava halklarına karşı girişilen bu suçun ortağıdır. Emperyalist devletler, halklarımızın geleceği üzerindeki hesaplarını, taktik oyunlarını, kirli siyasetlerine derhal son vermelidir.

Efrîn işgal girişiminde kullanılan Alman yapımı Leopard panzerleri gibi, halklarımıza karşı kullanan silahların satımından vazgeçilmesini ve bu silahların kullanımının engellenmesini talep ediyoruz. Almanya başta olmak üzere Avrupa halklarını, demokratlarını kendi hükümetlerine karşı tutum almalarını istiyoruz.

Tüm enternasyonal güçleri, halklarımızı, devrimci, demokratları, inşa edilmek istenen bu faşizan blokun cansuyu olan savaş siyasetine karşı durmaya çağırıyoruz. Biz aşağıda imzası olan örgüt ve kurumlar olarak, tıpkı Kobani direnişi sırasında olduğu gibi, Efrîn’e yönelik işgal girişimine karşı da ısrarlı, sürekli ve sonuç alıcı mücadelemizi sürdüreceğiz, haklarımızı bu süreçte Efrîn’e sahip çıkmaya, mücadeleye çağırıyoruz.”

Platformda yer alan örgütler şöyle:

 1. KCDK-E / Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Kongresi
 2. TJK-E/ Avrupa Kürt Kadın Hareketi
 3. PYD – Avrupa
 4. YNK / Yektiya Niştimaniya Kurdistan
 5. GORAN Hareketi
 6. PJAK Avurpa
 7. KSDP Irak / Kürdistan Sosyalist Partitisi Irak
 8. HDK-A (Avrupa Halkların Demokratik Kongresi )
 9. Tevgera Nujeni Ya Kurdistani Suriye
 10. Yekgutu İslami Kurdistan
 11. Komeli Islam Kurdistsn
 12. Hizbi Komünisti Kurdistane Başur
 13. Partiya Yekiti Kurd Suriye (EL WEHDA)
 14. Partiya Demokrata Pesvaro Kurd Suriye /PDPK-S
 15. Partiya Demokrate Kurd Suriye -El Parti
 16. Mezapotamya Halk Kongresi (Asuri-süryani)
 17. Komela, Saziya Kurdistaniya Partiya Kominista Iran
 18. P.D.K.S (Partîya Demoqrata Kurdîya Sûrîya)
 19. ATIF ( Avrupa Türkiyeli İşçiler Federasyonu)
 20. BAF ( Avrupa Savaşa ve Diktatörlüğe karşı Avrupa Barış Formu)
 21. DİDF / Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu
 22. ADHF / Avrupa Demokratik Halklar Federasyonu
 23. AvEG-KON
 24. Ciwanên Azad u Jinen Ciwanên Azad
 25. PIK/ Partiya İslamiya Kurdistane
 26. KKP/ Kurdistan Komünist Partisi
 27. E.S.U Avurpa Süryaniler Birliği
 28. YENİ KADIN
 29. YDG / Yeni Demokratik Gençlik
 30. SKB / Sosyalist Kadınlar Birliği
 31. Platforma Zagros ( Rojhilat)
 32. FEDA / Demokratik Alevi Federasyonu
 33. CIK / Kürdistan İslam Topluluğu
 34. NAV-YEK / Avrupa Êzidî Dernekleri
 35. YXK (Kürdistan Öğrenciler Birliği)
 36. Şengal Êzidî Meclisi
 37. Yaşanacak Dünya
 38. Gesellschaft zur Unterstuetzung demokratischer bewegung Iran
 39. Deutsch-Iranischer Freundschaftsverin
 40. MDDK / Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (Asuriler)
 41. ADEF (Avrupa Demokratik Dersim Birlikleri Federasyonu)
 42. SYKP / Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi
 43. FDG / ( Avrupa Dersim Dernekler Federasyonu)
 44. Yeşil Sol Parti Avrupa
 45. Devrimci Parti Avrupa
 46. FIDEF ( Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu)
 47. NOR-ZARTOK Avurpa
 48. Avrupa Karadenizliler Platformu
 49. YS / Young Struggle
 50. Avrupa Maraş Girişimi
 51. Avrupa Sürgünler Meclisi
 52. Avrupa Kürecikler İnisiyatifi
 53. Dersimi Yeniden İnşa
 54. Tutsakların Sesi Platformu
 55. Emek Özgürlük Cephesi-enternasyonal