Avrupa basını: Savaşa karşı çıkmak cezaevine götürüyor

387

Türk ordusunun her geçen gün kayıplarının arttığı Efrin’e yönelik işgal saldırılarıeleştirenlere karşı gerçekleştirilen tutuklamalar Avrupa basınının dikkatinden kaçmazken, HDP’nin kongresinden saatler geçmeden başlayan soruşturmalara da geniş yer verildi

İsviçre’de yayınlanan Le Temps gazetesinde yayınlanan haberde, “Türkiye’nin Efrin saldırısını eleştirmek cezaevine götürüyor” başlığıyla verildi. Haberde, “Türk ordusu ve ek güçlerinin (ÖSO çeteleri) YPG’ye karşı başlattığı ‘Zeytin Dalı’ operasyonundan bu yana Türk medyası her gün iki sayı vermekle meşgul: Birincisi, operasyonlarda ‘etkisiz hale getirilen teröristlerin’, diğeri ise ‘terörizm propagandası’ suçlamasıyla gözaltına alınan kişilere ait” denildi.

Gözaltıların önemli bir kısmının sosyal medyada saldırıyı eleştirme gerekçesiyle yapıldığı kaydedilen haberde, HDP’lilerin yanı sıra savaşa karşı çıkan Türk Tabibler Birliği (TBB) üyelerinin hedefte olduğu belirtildi. Haberde, gözaltıların Erdoğan’ın ‘her türlü tartışmayı engelleme’ amacı taşıdığına dair görüşlere de yer verildi.

SPIEGEL: ANKARA SALDIRI KARŞITLARINA KARŞI SERT

Almanya’da yayın yapan Der Spiegel dergisinin online versiyonundaki haberde de Erdoğan rejiminin savaş karşıtlığına olan tahammülsüzlü gösterildi. “Ankara Suriye’deki Türk saldırısı karşıtlarına karşı sert bir biçimde gidiyor” denilen haberde, şimdiye kadar en az 600 kişinin eleştiriler nedeniyle yakalandığı bilgisi verildi.

Haberde, sadece geçtiğimiz hafta 93 kişinin ‘terör propagandası’ suçuyla tutuklandığı kaydedilen haberde, İçişleri Bakanlığı’nın toplamda 666 kişinin yakalandığına dair bilgisine yer verildi.

DIE PRESSE: 1 GÜNÜ DOLMADAN HDP EŞBAŞKANINA SORUŞTURMA

Avusturya’da yayınlanan Die Presse gazetesinde ise, on binlerce kişinin katıldığı HDP kongresinden bir gün bile geçmeden yeni eşbaşkanlar hakkında soruşturma açılmasına dikkat çekildi. HDP’nin yeni Eşbaşkanı Pervin Buldan’ın yanı sıra Sırrı Süreyya Önder hakkında ‘terör propagandası’ ve ‘halkı kin ve düşmanlığa teşvik’ gibi suçlamalarla soruşturma açıldığı kaydedilen haberde, Efrin’i işgal saldırılarına karşı çıkanların başına gelenlere de yer verildi.

20 Ocak’tan bu yana sadece 350 HDP üyesinin işgale karşı çıktıkları için tutuklandıkları bilgisinin paylaşıldığı haberde, “savaş karşıtlarının ödediği ağır bedel”in altı çizildi.

DEUTSCHLANDFUNK

Deutschlandfunk adlı radyo haber kanalında da, hem HDP Eşbaşkanı’na karşı açılan soruşturmaya hem de Efrin işgaline karşı çıkanlara değinildi. Pervin Buldan’ın ‘henüz dün göreve seçildiği’ kaydedilen haberde, soruşturma gerekçesinin Efrin işgaline karşı çıkmak olduğu vurgulandı.

Ankara rejiminin savaş karşıtlarına karşı sert müdahalelerine yer verilen haberde, şimdiye kadar 660’ı aşkın kişinin tutuklandığı bilgisi paylaşıldı.

FRANCE24 KAYIPLAR ARTTIKÇA ARTAN BASKILARA DEĞİNDİ

France24 kanalında yayınlanan bir haberde de, savaş karşıtlarını susturmaya yönelik tutuklamalara değinildi. Türk ordusunun kayıpları arttıkça ‘Efrin operasyonu’ karşıtlarına yönelik baskıların arttığına dikkat çekilen haberde, 600’ü aşkın savaş karşıtının yakalandığı bilgisi verildi. Haberde, TTB yöneticilerinin sadece “Savaşa Hayır, Barış hemen Şimdi” dedikleri için gözaltına alındıkları hatırlatıldı.

France24 haberinde, Türk yetkililerin savaş karşıtı kesimleri sık sık uyardıklarına da yer verildi.