Atina’daki Kürtler Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyor

1111

Yunanistan’ın başkenti Atina ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar, gençler öncülüğünde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü için 3 gün sürecek bir uzun yürüyüşe başladı.

Attiki bölgesinin Lavrion kasabasından başlayan yürüyüş, başkent Atina’da Türk Büyükelçiliği önünde bir mitingle sonuçlanacak.

Büyük bir coşku ile başlayan yürüyüş sloganlar eşliğinde sürerken, gençler aynı zamanda geçtikleri köylerde ve çeşitli yerlerde yürüyüşün amacına yönelik hazırladıkları bildirileri dağıtıyor. Gençler çevredeki insanların ilgisine sloganlarla cevap vererek yürüyüşlerini sürdürüyor.

DESTEK ÇAĞRISI

Yunanistan Kürt Halk Meclisi adına açıklamada bulunan Meclis Sözcüsü Bahattin Kobanê, “Yürüyüşümüz 14 Temmuz günü başladı ve 16 Temmuz’da Türk Büyükelçiliği önünde Yunanistanlı dost örgütlerin de katılımıyla kitlesel bir mitingle sonuçlanacaktır” dedi. Kobanê, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bu vesileyle başta 14 Temmuz ruhunun yaratıcısı Önder Apo’yu saygıyla selamlarken, Önder Apo’nun yoldaşlığını hak eden 14 Temmuz direnişçilerini saygıyla anıyor, mücadelelerini zaferle taçlandırma sözümüzü yeniliyoruz.”

Yunanistan’da yaşayan bütün Kürdistanlıları yürüyüşe destek olmaya ve katılmaya çağıran Bahattin Kobanê, “Yunanistanlı dost örgütlerden de güçlü bir katılım bekliyoruz” diye ekledi.

Yürüyüş, bu akşam Markopolo kasabasına kadar devam edecek.