Atina’da Öcalan’ın özgürlüğü için açlık grevi başlatıldı

1140

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Halk Meclisi’nin çağrısıyla “Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüz, sağlığı sağlımızdır” şiarıyla 5 gün sürecek ve bir mitingle sonuçlanacak açlık grevi eylemi parlamentonun önünde başladı.

Eylem, parlamentonun önündeki Syntagma Meydanı’nda çadır açılarak sabah saat 10.00’da başlatıldı.

Eyleme Kürtlerin yanı sıra Yunanistanlılar ve Türkiyeli sosyalistler de katılarak destek verecek. Tertip Komitesi, CPT önünde Şengal Meclisi tarafından yapılan eylemle ortaklaşmak amacıyla eylemi organize ettiklerini belirtti.

‘ÖCALAN İÇİN HER GÜN ALANLARDA OLACAĞIZ’

Eylemin amacı hakkında  Tertip Komitesi adına bir açıklama yapan Kendal Semsur, şunları ifade etti:

“Biz Yunanistan’da yaşayan Kürtler Önder Apo’ya uygulanan ağır tecrit koşullarından ciddi kaygı içindeyiz. 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte Önder Apo’nun sağlığı ve güvenliği ile ilgili kaygımız en yüksek düzeye çıkmıştır. Özellikle darbe girişimini gerçekleştirdiği söylenen Fethullahçılar konusunda Önder Apo’nun değerlendirmeleri bu kaygımızın en temel nedenidir.  Değerlendirmelerinden dolayı Önder Apo’yu hedeflemek isteyecekleri açıktır. Yüzlerce insanı uçak, helikopter ve tanklarla katleden böyle bir ekibin, İmralı’yı hedeflemeyeceğinin garantisini kim verebilir? Fethullahçıların devleti ele geçirmek için yıllarca Apo ve PKK düşmanlığının şampiyonluğunu yaptığını tüm Türkiye kamuoyu bilmektedir. Tüm bu gerçeklikler bir an önce Önder Apo’nun sağlığı ve güvenliği konusunda bilgi almamızın aciliyetini ortaya koymaktadır. Önderliğimizden haber alana kadar her gün eylemde ve meydanlarda olacağız.”

Eylem çadırında “Öcalan’a özgürlük” pankartı açan eylemciler hazırladıkları bildiriler ve Öcalan’ın Atina savunmasını gün boyu dağıtarak eylemlerini sürdürüyor.