Atina’da Öcalan için yapılan açlık grevi eylemi büyüyor

783

Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Halk Meclisi’nin çağrısıyla “Öcalan’ın özgürlüğü özgürlüğümüz, sağlığı sağlığımızdır” şiarıyla 5 gün sürecek ve bir mitingle sonuçlanacak açlık grevi eylemi 3. gününde.

Parlamentonun önünde bulunan Syntagma Meydanı’nda çadır açan eylemciler, eylemlerini büyük bir moralle sürdürüyor. Eyleme Kürtlerin yanı sıra Yunanistanlılar da katılarak destek veriyor.

Eyleme yoğun ziyaretlerin olduğu akşam saatlerinde sayıları iyice artan Kürdistanlılar, açlık grevininin olduğu meydanı bir miting alanına çevirdi. Söylenen marşlarla meydandaki tüm turistlerin ilgisi eyleme çekilirken, sık sık sloganlar atılıyor.

İngilizce ve Yunanca bildiriler dağıtan Kürdistanlılar, Türk devletinin Rojava’daki işgalciliğini de kabullenmeyeceklerini belirtti.

DESTEK ÇAĞRISI

Tertip Komitesi ise Atina’da yaşayan tüm Kürdistanlıları eyleme desteğe çağırdı. Komitenin açıklamasında, “Önder Apo’nun sağlığı ve güvenliği barışın teminatıdır. Önderliğimizden haber alana kadar her gün eylemde ve meydanlarda olacağız” denildi.