Atina’da işgal saldırıları protesto edildi

115
ANF Images

Atina’da Türk devletinin büyükelçiliğine yürüyen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları, Türk devletinin Rojava’ya dönük işgal saldırıları protesto edildi.

Kürdistan Kültür Merkezi ve Devrimci Gençlik Hareketi’nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüşe binlerce Kürdistanlının yanı sıra anarşist ve sol, sosyalist gruplar katıldı. Yunan halkının yoğun destek verdiği yürüyüş, Akademia Meydanı’ndan başladı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, YPG/YPJ bayrakları ve Türk devletinin işgal saldırıları ile Onur Direnişi’ni anlatan Yunanca, İngilizce ve Kürtçe pankartların taşındığı yürüyüş, kentin ana caddeleri boyunca devam etti. Yürüyüş boyunca işgal saldırılarına ilişkin Yunanca bildiriler de dağıtılırken, çevreden geçen halkın da alkış ve ıslıklarla yürüyüşe destek verdiği görüldü.

Sık sık “Faşist, katil Erdoğan” ve “Bijî berxwedana Rojava” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Türkiye büyükelçiliğine kadar sürdü. Polislerce yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı elçilik önünde miting yapıldı. Burada Kürdistan Kültür Merkezi ve sol, sosyalist gruplar adına konuşmalar yapıldı.

Eylem, konuşmaların ardından sloganlarla sona erdi.