Atina ve Arnhem’de 9 Ekim komplosu protesto edildi

1381

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik 9 Haziran komplosu Yunanistan’ın başkenti Atina ve Hollanda’nın Arnhem şehirlerinde protesto edildi.

 

Atina’da 4 günden bu yana süren stant eylemi Parlamento önündeki Sitagma meydanında kitlesel eylemliliğe. Meydanda halaylar çekerek slogan atan Kürdistanlılar meydanda bulunan turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Daha sonra meydandan başlayan yürüyüş Atina’daki Türk büyükelçiliği önünde bir mitingle sonuçlandı.

Akşam saat 17:00 de Sintagma meydanından yürüyüşe geçen yüzlerce Kürdistanlı yürüyüş boyunca ‘Biji Serok Apo’ ‘Lef Lef Lefteria Ocalan’ ‘Bimre komploya 9 cotmeh’ sloganları attı. Yunanistan’daki  Avrupa Birliği temsilciliği önünde oturma eylemi yapan eylemciler burada AB’nin Erdoğan’a verdiği desteği kınayarak Erdoğan gibi bir diktatör sevdalısının tüm dünyanın başına sorun olacağını ifade ettikten sonra yürüyüşlerini elçiliğe doğru sürdürdü.
Türk elçiliği önünde yapılan konuşmalarda Yunanistan Kürt Halk Meclisi adına  açıklamada bulunan Kendal Semsur, 9 Ekim komplosu boşa çıkana kadar mücadelelerinin süreceği ifade edildi.

Eyleme Syriza gençlik örgütü de katılarak destek verdi.

ARNHEM

Hollanda’nın Arnhem şehrinde de 9 Ekim komplosu bir yürüyüş ile protesto edildi. Çok sayıda Kürt ve Kürt halkının dostlarının katıldığı eylemde “Öcalan’a özgürlük”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan özgür olana kadar Kürt halkının eylemlerinin süreceği ifade edildi.