AP üyeleri Strasbourg’daki oturma eylemi çadırını ziyaret etti

507
ANF Images

Strasbourg’daki İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ile Avrupa Konseyi (AK) önünde 24’üncü gününe girecek olan oturma eylemini dün akşam Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi parlamenterler ziyaret ederek, desteklerini sundular.

CPT’nin derhal İmralı adasına giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumunu yerinde incelemesi şiarıyla yürütülen oturma eylemine destek artıyor.

Onlarca kurum ile Avrupalı siyasi parti ve hareketlerin desteklediği eylemi dün de AP üyesi iki parlamenter ziyaret etti. İspanya’nın sol muhalif partisi Podemos üyesi Miguel Urban ile Bask ülkesinden AP üyesi Josu Juaristi Abaunz, oturma eyleminin sürdüğü çadıra gelerek, desteklerini sundular.

Burada kısa birer konuşma yapan Urban ve Abaunz’a HDP Avrupa temsilcilerinden Faruk Doru eşlik etti. Kürt halkının hakları ve Öcalan’ın özgürlüğü için yürüttüğü mücadeleyi desteklediklerini dile getiren parlamenterler, Strasbourg’daki eylemin önemini anladıklarını vurguladılar.

CPT’nin yetkili kurum olarak harekete geçmesini istediklerini belirten parlamenterler, Kürt halkının haklı mücadelesine olabildiğince destek vereceklerinin altını çizdiler.