Amsterdam ve Berlin’de Cerablus protestosu

1090

AMSTERDAM

Türk devletinin Cerablus işgali ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yapılan tecrit, Hollanda’nın Amsterdam kentinde düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Amsterdam Kürt Toplum Merkezinin çağrısı üzerine saat 16:30’da Beursplein’de Kürdistanlı ve dostları, işgali protesto eden pankart, PKK, KCK, PYD, YPG, YPJ, MLKP ve Ciwanên Azad bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının bulunduğu flamalarla mitingin gerçekleştirdiği alanda toplandı.

Türk devletinin işgalini protesto eden ve AKP hükümetini teşhir eden konuşmaların yapılan mitingde “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, “Katil Erdoğan, ikiyüzlü Avrupa Birliği”, “Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganları atıldı.
Hollandaca ve İngilizce bildiriler dağıtıldı.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin de işgalci Türk devletinin Rojava ve Cerablus saldırıları ve işgal girişimi kitlesel bir mitingle protesto edildi. Pariser Platz’da bulunan Brandenburger Tor kapısı önünde yapılan mitinge Kürdistanlılar, Türkiyeli devrimci kurum ve örgütlerin yanı sıra Alman Antifaşistleri ve siyasal parti temsilcileri de katıldı.

Saat 17.00 da başlayan protesto mitinginde Türk devletinin Cerablus işgali ve başta YPG olmak üzere Demokratik Suriye Güçlerine yaptığı saldırılar şiddetle protesto edildi ve kınandı.

“Katil Erdoğan”, “Rojava AKP’ye mezar olacak”, “Yaşasın enternasyonal dayanışma”, “Yaşasın YPG – YPJ” ve “Bijî Serok Apo” sloganlarını atan kitle, Türk devletinin saldırılarında yaşamını yitiren 50’den fazla sivilin ve dünya devrim şehitlerinin anısına saygı duruşu yapıldı.