Amed’de 50 siyasetçinin başlattığı tarihi açlık grevini selamlıyoruz

727

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yaşamı ile ilgili artan kaygılar üzerine 50 siyasetcinin başlattığı tarihi açlık grevi eylemi 5 eylül’de Amed DBP İl Binası’nda başlatıldı.

Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğinden duyulan endişe, DTK, KJA, HDP, DBP, HDK’den ortak bir kararla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi olarak start aldı. Zılgıt ve alkışlar eşliğinde ilan edilen tarihi açlık grevi “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla selamlandı.

Önderliğimizin özgürlüğü özgürlüğümüzdür temel şiarıyla başlayan açlık grevi tarihi bir adımdır. İnkarcı/faşist TC zihniyete karşı büyük bir başkaldırı olan bu tarihi eylemi KCDK-E olarak selamlıyor ve duyarlı halkımızı, devrimci, demokrat, aydın ve insanlıktan yana olan herkese bu tarihi eyleme her türlü katılmaya destek sunmaya çağırıyoruz.

18 yıldır cezaevinde ağır tecrit koşullarında esir tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan yaklaşık 2 yıldır haber alınamamaktadır. Kurt hakınının kaygılarını artıran bu durum 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte doruğa çıkmıştır. Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumu hakkında hiç bir objektif bilgi yoktur. Kürt sorunun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürdistan ve Türkiye halklarının barış içinde birlikte yaşamasını sürekli öneren Öcalan’ın yaşam hakları elinden alınarak ağır tecrid uygulanmaktadır. Kürt halkının iradesi olan Öcalan’ın içinde bulunduğu durum kabul edilemezdir.

50 gönüllü siyasetçinin 5 Eylül tarihi itibariyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi Öcalan’ın durumu netleşinceye kadar devam edecektir. Avukatları, ailesi ve görüşmesi sağlanana kadar sürecektir. KCDK-E olarak halkımıza Önderliğimizin özgürlüğünü ve onurunu koruma çağrısı yapıyoruz. Kürt Halk Öcalan’ın sağlığı ve özgürlüğü tüm herşeyden acil önceliklidir. Halkımızı kendi onuruna ve özgürlüğüne sahip çıkmaya, sesimizi gür ve güclü bir şekilde haykırmaya çağırıyoruz.

Yaşadığımız her yerde demokratik tepkilerimizi sonuç alıncaya kadar değişik eylem biçimlerle büyütmeye çağırıyoruz