Amed’de 50 siyasetçi ve aydının başlattığı tarihi açlık grevini selamlıyoruz

1276

Strasburg’da CTP önünde 22 Eylülde Sengal Ezidi Meclisi öncülüğünde başlayan Reber Apo’nun sağlığı ve güvenliği için süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinden sonra şimdide Amed’de bir çok seçilmemişlerinde içinde olduğu siyasetçi, kurum temsilcisi ve aydının Amed DBP İl Binası’nda başlattığı tarihi eylemi selamlıyoruz.

Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğinden duyulan endişe, DTK, KJA, HDP, DBP, HDK’den ortak bir kararla süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi olarak start aldı. Zılgıt ve alkışlar eşliğinde ilan edilen tarihi açlık grevi “Bê Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla selamlandı.

Önderliğimizin özgürlüğü özgürlüğümüzdür temel şiarıyla başlayan açlık grevi tarihi bir adımdır. İnkarcı/faşist TC zihniyete karşı büyük bir başkaldırı olan bu tarihi eylemi KCDK-E olarak selamlıyor ve duyarlı halkımızı, devrimci, demokrat, aydın ve insanlıktan yana olan herkese bu tarihi eyleme her türlü katılmaya ve destek sunmaya çağırıyoruz.

18 yıldır cezaevinde ağır tecrit koşullarında esir tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan yaklaşık 2 yıldır haber alınamamaktadır. Kürt halkının kaygılarını artıran bu durum 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte doruğa çıkmıştır. Öcalan’ın sağlık ve güvenlik durumu hakkında hiç bir objektif bilgi yoktur.

Kürt sorunun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratikleşmesi, Kürdistan ve Türkiye halklarının barış içinde birlikte yaşamasını sürekli öneren Öcalan’ın yaşam hakları elinden alınarak ağır tecrit uygulanmaktadır. Kürt halkının iradesi olan Öcalan’ın içinde bulunduğu bu durum kabul edilemezdir.

50 gönüllü siyasetçinin ve aydının 5 Eylül tarihi itibariyle başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’ın durumu netleşinceye kadar devam edecektir. Avukatları, ailesi veya İmralı Heyetinin görüşmesi sağlanana kadar sürecektir.

KCDK-E olarak halkımıza Strasburg ve Amed Açlık Grevini sahiplenmeye ve direnişi yükseltmeye davet ediyoruz ve Önderliğimizin özgürlüğünü ve onurunu koruma çağrısı yapıyoruz. Kürt Halk Önderi Öcalan’ın sağlığı ve özgürlüğü tüm her şeyden acil ve önceliklidir. Halkımızı kendi onuruna ve özgürlüğüne sahip çıkmaya, sesimizi gür ve güçlü bir şekilde haykırmaya çağırıyoruz.

Yaşadığımız her yerde demokratik tepkilerimizi sonuç alıncaya kadar değişik eylem biçimlerle büyütmeye çağırıyoruz

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi / KCDK-E

5 Eylul 2016