Almaya’da Efrîn için eylemler

512
ANF Images

Almanya’nın Bonn ve Midem kentlerinde Türk devletinin Efrîn’i işgal planları protesto edildi. Almanya’nın Bonn Kenti’nde Friedenplatz’da yürüyüşe başlayıp Markplatz’da bir miting düzenleyen Kürdistanlılar, Türk Devleti’nin Efrîn saldırılarını protesto etti.

PYD Bonn, DKTM ve Sara Kadın Meclisi’nin ortaklaşa organize ettikleri eylemde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve Paris’te katledilen üç devrimci kadın Sakine Cansız, Fidan Doğan, Leyla Şaylemez’in posterleri taşındı. PYD bayraklarının açıldığı yürüyüşte, “Diktatör Erdoğan”, “Biji Serok Apo”, “Biji Berxwedana Efrînê” sloganları atıldı.

Markplatz’a kadar yürüyen eylemciler, daha sonra gerçekleştirdikleri mitingde, Efrîn şehitleri şahsında tüm şehitler için saygı duruşuna durdu.

Mitinge de konuşan KCD-E Eş Başkanı Yüksel Koç, İran Devleti tarafından katledilen Dr. Abdurrahman Qasımlo ve 14 Temmuz 1982 Amed zindan direnişçilerini andı.

Efrin’e yönelik saldırılara dikkat çeken Koç “Türk devleti nasıl ki Kobani’de yenildiyse, Efrîn’de de yenilecektir” dedi.

PYD-Bonn temsilcisi Salah Çawiş ise “Efrîn’in de hep direndik, direniyoruz, direneceğiz” dedi.

MİNDEN

Almanya’nın Midnen şehrinde ise yaklaşık 200 kişinin katılımıyla PYD’nin öncülüğünde aynı amaçla bir miting düzenlendi.

Mitingde, PYD’de temsilcisi ve Bielefeld Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı birer konuşma yaparak, Türkiye’nin işgal planlarını kınadı. Konuşmalarda, Avrupa’da yaşayan Kürt halkının Efrîn halkına karşı sorumlulukları hatırlatıldı.