Almanya’nın üç şehrinde Öcalan’ın özgürlüğü istendi

1096

Almanya’nın Duisburg, Mannheim ve Kiel şehirlerinde düzenlenen etkinliklerde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü istendi.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg şehrinde bir araya gelen Kürtler, Öcalan’ın durumu üzerindeki endişelerin bir an önce giderilmesini için bilgilendirme çadırı açtılar.

Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi Kadın İnisiyatifi’nin çağrısıyla Duisburg’ta Kürtler ve dostları, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a statü” sloganıyla Çarşamba günü Duisburg Tren Garı önünde çadır açtı. Eylemde, Öcalan’ın bir an önce yakınları ya da avukatlarıyla görüştürülmesi istendi ve Türk devletinin faşist politikaları protesto edildi.

Kadın Komisyonu adına yapılan konuşmada, Qamişlo’daki katliam da lanetlendi ve katliama karşı ayağa kalkma çağrısı yapıldı.

Almanca bildirilerin okunduğu eylemde sık sık Kürtçe ve Almanca olarak “Katil Erdoğan”, “Kadın katili Erdoğan”, “Bijî Serok Apo”, “Dün Hitler bugün Erdoğan” sloganları atıldı.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde, DGB ve Demokratik Kürt Toplum Merkezinin (DKTM) organize ettiği mitinge 500’e yakın kişi katıldı. Wasserturm’daki mitingde DGB ve NAV-DEM’in Almanca bildirisi okunurken, sık sık “Bijî Serok Apo” sloganı atıldı.

Eylemde, tecride karşı CPT’ye gönderilmek üzere imza da toplandı.

DKTM Eşbaşkanı Cano Yıldız, Almanya’daki siyasi tutuklulara özgürlük isteyerek konuşmasına başladı.

Kürt Halk Önderi Öcalan üzerindeki tecride sert tepki gösteren Yıldız, “Başkan Apo’nun özgürlüğü için gece gündüz eylemde olmalıyız” dedi.

KİEL

Almanya’nın Kiel kentinde, Asmus bremer Platz’da bir araya gelen Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti. Kitle, üzerinde Öcalan’ın fotoğrafının bulunduğu tişörtleri giyerek ana cadde üzerinde yüzlerce Almanca bildiri dağıttı.

Eylem, her çarşamba günü aynı yerde bir araya gelineceği duyurularak sona erdirildi.