Almanya’dan MİT ajanı Sayan’a ödül gibi ceza!

678

Avrupa’daki Kürt siyasetçileriyle ilgili bilgi toplayıp, suikast planlayan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’a ilişkin kararını açıklayan Hamburg mahkemesi ödül gibi bir ceza verdi. Mahkeme Sayan’ı ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bıraktı.

Avrupa’daki Kürt siyasetçileriyle ilgili bilgi toplayıp, suikast planlayan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın yargılanması Almanya’nın Hamburg kentinde sonuçlandı. 15 Aralık 2016’dan bu yana tutuklu bulunan ve bir aydın yargılanması süren Sayan için kararını açıklayan Hamburg Yüksek Mahkemesi, Kürt siyasetçilere suikast planı belgelerini görmezden geldi.

Sayan’ın Ocak 2016’dan Kasım 2016’a kadar Almanya’da yaşayan Kürtler arasında Türk istihbaratı için bilgi topladığını belirten mahkeme Sayan’ın bu görev için 20.950 Euro para aldığını bildirdi. Ancak bu bilgilere, Sayan’ın gözaltına alındığında yaptığı itiraflara rağmen mahkeme en az cezayı verdi.

SAYAN’A ‘PROFESYONEL DEĞİL’ İNDİRİMİ!

Mahkeme başkanı bu kararına gerekçe olarak Sayan’ın çalışmalarının küçük çaplı olduğunu ve Alman devleti için tehdit oluşturmadığını öne sürdü. Meselenin aslının Türkiye’deki iç çatışmaların Almanya topraklarına sıçraması olduğunu belirten mahkeme başkanı Sayan’ın ajanlık faaliyetlerinin profesyonel olmadığını iddia etti.

Savcılığın istediği 2 yıl 6 hapis cezasının fazla olduğunu belirten mahkeme, Sayan’ın 2 yıllık ‘adli kontrol’ şartıyla serbest kalmasına karar verdi. Mahkemenin verdiği karar Sayan için bir ödül olarak değerlendirildi. Çünkü gözaltına alındığı 15 Aralık 2016 günü oturum müsaadesi bitmişti ve Sayan Hamburg Göç ve Mülteciler Dairesi’ne gidip iltica talebinde bulunmuştu.

İFADESİNİ İKİDE BİR DEĞİŞTİRDİ!

Sayan mahkemenin bu kararıyla böylelikle Almanya’da da kalabilecek. Savcılık ise mahkemenin aksine Sayan’ın 2013 yılından beri Türk istihbaratına çalıştığını ve bunun karşılığında 30 bin Euro para elde ettiği belirtmişti.

Sayan, ajan kimliğinin deşifre olmasından sonra 12 Aralık 2016 günü Hamburg’ta Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’ne gidip iltica başvurusunda bulunmuştu. Buradaki ilk ifadesinde MİT’in Kürt siyasetçilerine yönelik hazırladığı suikast ekibinde olduğunu anlatan Sayan, Şubat 2017’de Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) ekibine ise bambaşka şeyler anlatmaya çalıştı.

Sayan aynı tavrını duruşma sırasında da sergilemiş, suçlamaların hemen hepsini özel hayatındaki tesadüflere bağlayıp ret etmiş, MİT’i aklayıp suçu Gülen Cemaati’ne yakın polislere atmak istemişti. Sayan duruşmada “Hakkımda çıkan haberleri iltica başvurusunun kabul edilmesi için doğruymuş gibi kabul ettim” demesi dikkat çekmişti.

Konuyla ilgili haberler:

https://anfturkce.net/guncel/ajan-sayan-mIt-in-mobil-elamaniydi-96523

https://anfturkce.net/guncel/mIt-in-suikast-planlari-sadece-koc-la-sinirli-degildi-96489

https://anfturkce.net/guncel/mIt-ajani-sayan-in-avukati-daIS-cileri-de-savunuyor-96014