Almanya’da protestolar: Türk ordusu Rojava’dan defol!

961

DÜSSELDORF

Düsseldorf’ta yaşayan Kürdistanlılar, Türk devletinin Cerablus’taki işgal ve katliamlarını protesto etti.

Almanya’nın Düsseldorf kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) öncülüğünde bir araya gelen Kürdistanlılar, Türk devletinin Cerablus’u işgal girişimini protesto etti. Eylemde, Türk ordusu tarafından Cerablus’un köylerinde yapılan katliamlar da kınandı.

Merkezi tren garı olan HBF’nin önünde toplanan kitle sık sık Almanca olarak “İşgalciler Kürdistan’dan defolun”, “Rojava’dan elinizi çekin”, “Dün Hitler bugün Erdoğan”, “Katil  Erdoğan”, “Öcalan için özgürlük, Kürdistan için statü” sloganları atıldı.  Yaklaşık iki saat süren eylem Almanca okunan bildirinin ardından sonlandırıldı.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde, PYD Bonn ve Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin ortak düzenlendendiği eylem,  Frankenbaad Meydanı’ndan bir yürüyüşle başladı. Bonn, Troisdorf ve Meckenheim’den Kürtler  ve Almanların katılım gösterdiği yürüyüş boyunca Türk ordusunun Cerablus işgali başta olmak üzere son dönemlerde AKP/Saray’ın Kürt halkına dönük soykırım saldırıları lanetlendi.

Yürüyüşün ardından Münsterplatz’da bir miting düzenlendi. Mitingde konuşan PYD Bonn temsilcilerinden Celal Afrin, “Türk devleti ‘IŞİD ile çatışıyorum’ bahanesiyle Rojava’ya bir işgal girişimi başlattı. Kürtler olarak çaresine biz bakmalıyız, buna karşı mücadele etmekten başka bir yol yoktur. Bulunduğumuz her alanda buna karşı direneceğiz” dedi.

DUİSBURG

Almanya’nın Duisburg kenti ve civarında yaşayan Kürdistanlılar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi, Rojava ve Kuzey Kürdistan’daki saldırıları protesto etti.

Duisburg König  Strasse’deki  eylemi  Duisburg  Demokratik Kürt Toplum Merkezi  organize  etti. Alman ve Türkiyeli sol ve demokratik çevrelerin de katıldığı mitingde, “Türk ordusu Kürdistan’dan, Rojava’dan defol”, ve “Be Serok jiyan nabe”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı.

Mitingde konuşan Duisburg Halk Meclisi Eşbaşkanı Musur Aslan, Öcalan için eylemleri büyütme çağrısında bulundu.

Eşbaşkan ayrıca, yarın 24. Kürt Ulusal Festivali için yürüyüşün Duisburg’tan start alacağını ve destek için   katılım güstereceklerini bildirirken, yarın DKTM’de saat 09.30’da buluşulacağını aktardı.

[metaslider id=1667]

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde dün aksam Frankfurt Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Türk devletinin Rojava’da gerçekleştigi katliam ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi.

Haupwache Meydanı’nda 2 saatlik oturma eylemine Hanau, Offenbach’ta yaşayan Kürdistanlı ve dostları da katıldı.

Eylem sonunda Hanau Demokratik Kürt Toplum Merkezi eş Başkanı Kamil Tekdal bir konuşma yaptı. Tekdal, tecrit ve Rojava’daki saldırılara karşı eylemleri büyütme çağrısında bulundu.

Ayrıca yarın akşam Frankfurt Kaiser Str’de saat 17.00’de bir yürüş ve miting yapılacak.