ALMANYA’DA PKK YASAĞI ve EU TERÖR LİSTESİNE KARŞI 26 KASIMDA ALANLARDAYIZ

1292

Avrupa ülkelerinin Türkiye ile olan ekonomik, siyasi ilişkileri ve kirli ittifakları Türkiye’nin Kürtlere ve demokratlara karşı yürüttüğü katliam ve baskı politikalarına cesaret vermekte ve güç almaktadırlar.

Almanya’nın 26 kasım 1993 yılında siyasi bir kararla aldığı PKK faaliyet yasağı ve ardından Avrupa Topluluğunun PKK’yi terör örgütleri listesine almaları Türk devletinin Kürtlere ve demokratlara katliam ve baskı politikaları olarak zulme dönüşmüştür.

Bu politikalar Kürtleri kiriminalize ettiği gibi AKP ve DAIS çetelerine siyasi destek olmuştur. Buda Kürt sorunun demokratik çözümünü, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesini engellemiştir.

Şengal’de ve Rojava’da DAIS çetelerine karşı savaşan PKK  gerillaları,  YPG ve YPJ güçleri sadece Kürtler için değil tüm insanlık için büyük bir zafer elde etmiştir. Bu insanlık adına kazanılan zaferden sonra tüm dünyada PKK büyük bir sempati kazanmış ve insanlık kurtarıcısı olarak birçok kesim tarafından EU terör listesinde çıkarılması ve Almanya’da ki PKK yasağının kalkması talep edilmiştir.

Bu tartışmaların sürdüğü dönemde AKP hükûmeti  dünyanın sessizliği ve göz yuması sonucu Cizre, Sur, Gever, Gımgım, Silvan, Nusaybin ve Sırnak’ta özyönetim direnişlerinin olduğu şehirlerde katliamlar yapmış ve şehirlerimiz yerle bir edilmiştir. İşgalci TC devletinin bu ikiyüzlü politikalarının sonucu akademisyenler tutuklanmış, TV-Radyo ve gazeteler yasaklanmış, seçilmiş Kürt belediyelerine kayyum atanmış, HDP eş başkanları ve milletvekilleri tutuklanmış RTE ve AKP de farklı düşünen ve eleştiren herkes hedef haline gelmiştir. Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi’nin ve uluslararası kurumların sessizliği ve göz yuman politikaları sonucu AKP faşizmi pervasızlaşmıştır. En son Mardin belediye eş başkanı barış elçisi Ahmet Türk’ün tutuklanması da AKP faşizminin geldiği noktayı göstermektedir.

KCDK-E olarak Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlar açık çağırı yapıyoruz. Eğer AKP faşizmi ve RTE diktatörlüğünün önüne geçmek istiyorlarsa, DAIS’e karşı mücadele eden ve Ortadoğu’da tüm kimliklerin ve inançların kurtarıcısı olan PKK’yi  EU terör listesinden çıkarmalı ve Almanya PKK yasağını kaldırmalıdır.

KCDK-E olarak yıllarca uygulanan bu haksız yasaklama ve listelemeye hayır diyoruz. Halkların , inançların ve kadın özgürlüğü için anti demokratik yöntem ve uygulamalar son bulsun diyoruz.

Bu nedenle PKK yasağının 23. yıldönümü dolayısıyla tüm Avrupa’da sokaklara çıkıyoruz. Özgürlükten ve halkların ifade hakkından yana olan tüm devrimci, demokrat, aydın herkesi 26 kasımda birlikte “Yasaklara Hayır” “Kürt halkına ifade ve örgütlenme özgürlüğü” sloganlarını birlikte alanlarda haykırmaya davet ediyoruz.

KCDK-E olarak 26 kasım günü tüm Avrupa ülkelerinde gerçekleşecek eylemlere katılmaya çağırıyoruz

KCDK-E /Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi

22 Kasım 2016 / Brüksel