Almanya’da on binler AKP / Saray darbesini protesto etti

1105

Avrupa’nın birçok kentinde sokağa çıkan binler AKP / Saray’ın HDP’ye yönelik başlattığı siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde binlerin katıldığı bir yürüyüş ile HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları protesto edildi. Almanların da yoğun olarak katıldığı yürüyüşte sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

Landwehrplatz’dan başlayan yürüyüş Saarbrücken belediyesi önünde ise bir mitinge dönüştü.

Mitingde açılış konuşması ise Demokratik Toplum Merkezi adına yapıldı. PKK yasağının derhal kaldırılması gerektiği dile getirilen konuşmada, bir yandan Türkiye’nin kriminalizasyon siyaseti eleştirilirken, diğer yandan ise PKK yasağını ayakta tutarak, Almanya’da faaliyet yürüten Kürt siyasetçilerin terörizm suçu ile tutuklanması, ikiyüzlü bir siyaset olarak tanımlandı.

Sol Parti milletvekili Thomas Lutze de mitingde bir konuşma yaptı. HDP’li eş başkanların ve vekillerin tutuklanmasını kınayan Lutze, “Bu insan haklarına sığmıyor. Türkiye’nin yaptığı deyim yerindeyse ‘devlet terörüdür’. Biz parti olarak, bu teröre karşı sesimizi yükselteceğiz. Avrupa, Rusya ve İran gibi ülkelere karşı insan haklarından dolayı sesini yükseltiyor, ama Türkiye’nin yaptığını görmüyor. Bu çifte standarttır. Türkiye’nin bu vahşetine dur demek gerekiyor” dedi.

Sol Parti Saarland Eyalet Başkanı ise şöyle konuştu: “Alman devletinin yeri Türkiye’nin yanı değil Kürt gençlerinin yanıdır. Alman halkı Kürt kızları ve Kürt erkekleri ile DAİŞ belasına karşı yer almalı. Öcalan’ın yerine Erdoğan hapse atılmalı.”

Alman Komünist Partisi, Antifa Saar, Alman Marksist Leninist Komünist Partisi, Avrupa HDK birer konuşma yaparak HDP ile dayanışmalarını dile getirdiler. Yürüyüş ve miting boyunca bildiriler de dağıtıldı.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde de HDK-Ulm ve Demokratik Güç Birliği-Ulm’un çağrısı ile bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Almanların da yoğun olduğu eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Eylemde bir konuşma yapan Gerhard Schönfeld, Erdoğan’ın neden diktatör olduğunu soranların, Türkiye’de yapılan anti demokratik ve faşizan saldırıları görebileceğini söyledi. Schönfeld, HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını da kınadı.

Avrupa Göçmen Kadın Kurumları adına açıklamayı ise HDK-Ulm Eş Sözcüsü Songül Toprak okudu. Toprak kadınlara, tutuklanan kadın milletvekilleri şahsında sahiplenme ve direnişi büyütme çağrısında bulundu.

MLPD’den Gisela Schwab, milletvekilleri ile dayanışmanın önemine vurgu yaparken, Alman devletin, Erdoğan’a vermiş olduğu desteği protesto etti.

Konuşmalardan sonra kitle, “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan”, “HDP halktır, halk burada” sloganları eşliğinde kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kitle, tutuklanan HDP’li vekillerin ve eş başkanların fotoğraflarının olduğu ve “Milletvekillerine özgürlük” yazılı bir pankart da taşıdı.

Yürüyüşe Linke Parti, MLPD, DİDF, ATİF, AGİF, ADHK, PYD, SKB ve SYKP flamalarıyla katıldı.

Eylem, her gün akşam saat 18.00’da direnişteyiz sloganı ile kent merkezinde yapılacak etkinliğe katılım çağrısı ile sona erdi.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde de Demokratik Toplum Merkezi Meclisi ve Dresden Uta Kadın Meclisi’nin çağrısı ile bugün bir yürüyüş düzenlendi.

Pragerstrasse’de başlayan yürüyüş Alauen Park’a kadar sürdü. Sloganların atıldığı yürüyüş boyunca bildiriler de dağıtıldı.

Almanların da yoğun katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, “Kürt halkını yalnız bırakmayacağız” mesajı verildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ile HDP’li Eş Başkanlar ile milletvekillerinin tutuklanmasının kınandı.

Eylem, “Hepimiz HDP’liyiz”, “Biji berxwedana HDP”, “Direne direne kazanacağız”, “Kahrolsun faşizm”, “Kahrolsun AKP”, “Be Serok jiyan na be” sloganları ile sona erdi.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentine de HDP taraftarları ve Kürtler merkez tren garının karşısında bir araya gelerek miting düzenlendi.

“Katil Erdoğan”, “Diktatör Erdoğan”, “HDP halktır halk burada”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı eyleme çevredekiler de alkış ile destek verdi.

Mitingde Stuttgart HDK-A adına Aynur Karakaya’nın bir konuşma yaptı. Karakaya “Eylemlere an itibariyle en acil ihtiyaç var. Başta meclislerimiz, ulusal demokratik Kürt kurumları, inanç birlikleri, kadınlar ve gençler öncülüğünde dün geceden bu yana geliştirdiğimiz eylemlerimizi ara vermeden, etkili şekilde faşizmi yenerek özgürlük ve demokrasinin zaferini ilan edene denk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

MESCHEDE

Almanya’nın Meschede kentinde de DKTM ve Arjin Kadın Meclisi öncülüğünde bir miting düzenledi. Mitingde yapılan açıklamada AKP’nin imha politikaları kınamdı. Yoğun katılımın olduğu eylemde yüzlerce bildiri dağıtarak kamuoyu bilgilendirildi. Şehir merkezindeki yürüyüş boyunca, atılan sloganlar ve çalınan alkışlarla Türk devleti ve Erdoğan protesto edildi.