Almanya’da Öcalan için yürüyüş ve mitingler başlıyor

1270

NAV-DEM, hafta içi ve 13 Ağustos’ta çok sayıda merkezde Öcalan’ın özgürlüğü için yürüyüş ve miting düzenleyecek. NAV-DEM, eylemlere katılım çağrısı yaparak, Öcalan ile derhal görüşülmesini ve uluslararası kurumların devreye girmesini istedi.

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı yürüyüş ve mitingler düzenleyecek.

Yazılı açıklama yapan NAV-DEM, darbe girişiminin ardından Öcalan’la ilgili kaygıların arttığına dikkati çekerken, şunları kaydetti:

“15 Temmuz gecesi Türkiye’de yaşanan darbe girişimi ve  Erdoğan’ın Saray çeteleri politikalarına bakıldığında her iki tarafın temel amacının, Kürdistan’da savaşı tırmandırarak, tek adam, tek rejim adı ile Kürt varlığını inkar ve imha siyasetinde  ortaklaştıkları  bir politikanın olduğu görülmektedir. Darbe girişimi sonrası yaşanan durumlar, güncel gelişmeler ve sonuçlarına bakıldığında halkımız ve Önderliğimiz açısından büyük bir tehlike arz etmektedir.

(…)

Ailesi, avukatları veya bağımsız heyetlerle ile direkt görüşme oluncaya kadar Önderliğin ne durumda olduğunu bilemeyiz. Dolayısıyla hükümet yetkilerinin yapacağı açıklamalara itibar ve güven duyamayız.

Halkımızın kaygılarının giderilmesi için uluslararası kurum ve mercilerin bir an evvel harekete geçerek, fazla zamana yaymadan Türkiye’ye baskı uygulamaya, avukat ve aile görüşünün kısa bir zamanda gerçekleştirilmesi için harekete geçmeye çağırıyoruz.

Bugün Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan için eyleme kalkmak, duyarlılık göstermek aynı zamanda soykırımcı, katliamcı zihniyet politikalarına karşı durmaktır. Bunun için Önderliğin yaşamı için kadınların, halkların, ezilenlerin tarihi bir direniş içinde olmaları gerekmektedir.”

NAV-DEM, açıklamasının devamında, güçlü katılım çağrısı yaptığı 13 Ağustos’taki yürüyüş ve mitingler hakkında şu bilgileri verdi:

EYLEM TAKVİMİ

1- Hannover: 13 Ağustos Cumartesi günü saat 14.00’te Hannover’de başlayacak olan bir yürüyüş ve miting yapılacak. Yürüyüşe Hannover, Peine, Hildesheim, Lohne, Aurich, Celle, Ninburg, Oldenburg ve çevresi katılım sağlayacak.

2- Stuttgart: 13 Ağustos Cumartesi günü saat 14.00’te Lautenschlagerstr’de başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. Yürüyüşe Stuttgart,  Reutlingen, Esslingen, Pforzheim, Heilbronn, Friedrichshafen, Karlsruhe, Göppingen, Singen ve çevresi katılım sağlayacak.

3- Hamburg: Cumartesi günü saat 15.00’te Bahnhof-Hachmannplatz’da başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.  Yürüyüşe Hamburg, Kiel, Hamburg Altona, Bremen, Bremenhaven, Nuemunster, Achim ve çevresi katılım sağlayacak.

4- Dortmund: Cumartesi günü saat 14.00′ te Hauptbahnhof arkası Cinema önünde başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. Yürüyüşe Dortmund,  Meschede, Duisburg, Bochold, Kleve,  Essen, Bielefeld, Osnabrück, Münster, Gronau, Rheine, Hagen ve çevresi katılım sağlayacak.

5. Freiburg: Cumartesi günü saat 14.00 kartoffelplatz’ta başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. Yürüyüşe Freiburg, Lahr, Offenburg, Weil am Rhein,  Kehl ve çevresi katılım sağlayacak.

6- Saarbrücken: Cumartesi günü saat: 14.00 te Am Landwehr Platz ‘ta (66111 Saarbrücken) başlayacak olan bir yürüyüş ve miting yapılacak. Yürüyüşe Saarbrucken, Kaiserslautern, Trier, Merzig, Mainz, Mannheim, Worms, Heidelberg, Landau, Rüsselsheim, Wiesbaden ve çevresi katılım sağlayacak.

7- Bonn: Cumartesi günü saat 16.00- 21.00 arası Bahnhofsplatz’da başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. Yürüyüşe Bonn, Troisdorf, Meckenheim, Düren, Leverkusen, Aachen, Bergischgladbach, Gümmersbach, Köln, Düsseldorf, Wuppertal, Mönchengladbach, Grevenbroich, Koblenz  ve çevresi katılım sağlayacak.

8- Kassel: Cumartesi günü saat: 15.00’te Königs platz  (34117 Kassel) başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.

9- Berlin: Cumartesi günü saat 17.00’de U-Bahn  Wittenberg Platz’ ta başlayacak olan bir yürüyüş ve miting yapılacak.

10- Erfurt: Cumartesi günü saat 14.00’te Dom Kilisesi’nin önünde  başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. Saat 18.00’e kadar çeşitli etkinliklerle devam edecek.

11- Wetzler: Cumartesi günü  saat 14.00’te  Wetzlar Bahnhof’unda başlayacak olan bir yürüyüş ve miting yapılacak. Yürüyüşe Giessen, Marburg, Siegen, Limburg ve çevresi katılacak

12- Darmstadt: Cumartesi günü saat 15.00’te Luisenplatz’ta    başlayacak olan bir yürüyüş ve miting yapılacak. Yürüyüşe Bensheim, Darmstadt, Aschaffenburg, Frankfurt, Offenbach, Hanau ve çevresi katılacak.

HAFTA İÇİ DE EYLEMLER DÜZENLENECEK

Açıklamada, hafta içi düzenlenecek eylemler ise şöyle sıralandı:

1- Hamburg: 11 Ağustos Perşembe günü saat 18.00-20.00 arası HBF’tan meclise kadar  insan zinciri oluşturulacak.

2-  Salzgitter: 12 Ağustos Cuma günü saat 16.00’da Am Mounument Platz’ta Peine Meclisi bir yürüyüş ve miting düzenleyecek.

3-  14-15-16 Ağustos günlerinde Ingolstadt’tan München Parlamentosuna 3 günlük uzun bir yürüyüş yapılacaktır. Yürüyüşe Nürnberg, İngolstadt, Weissenburg, Augsburg, München, Ulm, Heidenheim ve çevresi katılım sağlayacak.”