Almanya’da MİT’çilere soruşturmalar sembolik!

766

6 bin MİT ajanının aktif olduğu Almanya’da Türk casuslarına açılan soruşturmalar sembolik bir önemi geçmiyor.

Son 5 yılda 19 MİT’çiye açılan soruşturmalardan hiç birisinden sonuç çıkmadığını bildiren hükümet, MİT ajanı baş komiser Döndü Yazgan skandalında ise topu Hessen Eyaleti’ne attı.

30 Ağustos günü “Welt am Sonntag” gazetesi, Hessen Eyaleti’nde görev yapan Türk kökenli bir baş komiserin Almanya’daki MİT ajanlarıyla sıkça görüştüğünü ve söz konusu polis memuru hakkında soruşturma açıldığını bildirdi.

Alman gazetesinin takma isim kullanarak verdiği haberin ardından ANF, 31 Temmuz günü bu komiserin Döndü Yazgan olduğunu ve en son Wiesbaden kentinde “uyum polisi” bölümünde görev yaptığını abonelerine duyurdu.

Federal Meclis’teki Sol Parti grubu ise başta Döndü Yazgan olmak üzere Erdoğan iktidarına bağlı çalışan MİT’in köstebeklerini geçtiğimiz Ağustos ayında Federal Meclis’in gündemine taşıdı. Sol Parti’nin MİT ajanlarının faaliyetlerine ilişkin hükümetin yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesine yanıt veren federal hükümet ise sorulara kaçamak cevaplar verdi.

SORULAR YANITSIZ KALDI!

23 Ekim tarihli verilen yanıtta hükümet Yazgan’a ilişkin bilgileri basından duyduklarını iddia ederek topu Hessen Eyaleti’ne attı. Konunun Yazgan’ın görevli olduğu Hessen Eyaleti’nin sorumluluğu içinde olduğu belirten hükümet ANF’nin gündeme getirdiği köstebek Yazgan’ın JİTEM elamanı Abdullah Ağar ile 22 Temmuz günü Bremen’de yaptığı görüşmeye ilişkin için ise “Elimizde bu konuda her hangi bir bilgi yok” yanıtını verdi.

Başta Alman emniyet teşkilatları olmak üzere istihbarat kurumu Anayasa Koruma Örgütü’ne MİT’in sızmalarına ilişkin ise hükümet “devlet sırrı” diyerek yanıtsız bıraktı. Federal hükümet, daha önce Alman basını ve istihbarat uzmanlarının gündeme getirdiği 6 bin MİT ajanı sayısını ise doğrulamadı.

SORUŞTURMALARDA CEZA ALAN MİT’Çİ YOK!

Alman Federal Başsavcılığının son beş yıl içerisinde MİT’ bağlı olarak casusluk yaptıkları şüphesiyle 19 soruşturma açıldığını bildiren hükümet, bu soruşturmalardan dördünün yargıya taşındığını ancak hiç birinde ceza verilmediğini duyurdu.

2017 yılının başında itibaren ise MİT’çilere açılan soruşturma sayısı 11 olarak açıklanırken, diğer istihbarat örgütlerine çalışanlara yönelik açılan toplam soruşturmanın ise 21 olması dikkat çekti. Yani ortalama Almanya’da bu yıl yabancı bir istihbaratına casusluk yaptığı tespit edilen iki kişiden biri MİT’in elemanı.

ANF’nin elindeki 12 sayfalık yanıta göre ise bu yıl içerisinde ayrıca Türkiye Alman Adalet Bakanlığı’ndan 162 dosyada yardım istedi ve 57 kişinin de iadesini istedi. Sol Parti’nin yazar Doğan Akhanlı’nın Interpol tarafından İspanya’da gözaltına alınmasından yola çıkarak Erdoğan rejiminin Interpol ile yaptığı işbirliğine ilişkin ise hükümet birçok soruyu yanıtsız bıraktı.