Almanya’da Efrînli çocuklarla dayanışma eylemi

347

Almanya’nın Baden- Württemberg bölgesindeki Esslingen şehrinde çalışmalarını yürüten LimArin Kadın Meclisi 8 Mart etkinliğinde Efrînli çocuklar için stant açtı.

Talepleriyle 10 Mart, saat 10- 13.00 arası Esslingen ana istasyon meydanında LimArin Kürt Kadın Meclisi, Courage Kadın Birliği, MLPD Esslingen ve Nürtingen komünal seçim bürosu kadınları birlikte açtıkları stantlarla 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutladılar. Kadınlar, ortak hazırladıkları el ilanlarını dağıtıp, yüksek sesle taleplerini dile getirdiler.

Bu talepler şöyle sıralandı:

  • Almanya’da aynı işe, eşit ücret,
  • Afrika’da halkın geçim alanlarındaki yer üstü ve yeraltı zenginliklerini soymaya, kadın sünnetlerine ve çocukların geleceğini karartmaya hayır!,
  • Suriye, Irak ve Türkiye’de İslamcı faşist DAİŞ teröristlerine karşı silahları omuzlarında savaşanlara ve Kürdistan’a özgürlük!
  • Bütün Asya’da kadına daha çok eğitim hakları

Esslingen LimArin Kürt kadınları meclis üyeleri de evlerinde hazırladıkları çok çeşitli Kürt mutfağı yemeklerini açtıkları stantta bağış karşılığında sattılar.

‘’Bijî berxwedana Efrînê’’ ve ‘’Jin Jiyan Azadi’’, ‘’Bijî berxwedana YPG, YPJ’’ sloganlarını atan LimArin Meclisi kadınları, yemek satışından elde ettikleri gelirleri 20 Aralık 2018 tarihinden beri Türkiye’nin saldırı ve işgali altında bombalanan Efrînli çocuklara göndereceklerini açıkladılar.