Almanya’da çadır eylemleri

862

SAARBRÜCKEN

Saarbrücken’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Öcalan’ın özgürlüğü için bir çadır eylemi gerçekleştirildi. Şehir merkezinde yapılan eylemde Öcalan’ın koşullarının anlatıldığı ve Kürdistan’daki katliamlara dikkatlerin çekildiği çok sayıda bildiri dağıtıldı.

Almanların yoğun ilgi gösterdiği çadır eyleminde ziyaretçilere bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmeler sırasında evleri Türk devleti tarafından yıkılan ailelerle dayanışma amacıyla düzenlenen Kardeş Aile Kampanyası da anlatıldı.

DUİSBURG

Duisburg’da gerçekleştirilen stant eylemi dördüncü günün sonunda gerçekleştirilen bir mitingle son buldu. Miting öncesinde eylem yerinde Zeynep Kınacı’nın fedai eyleminin 20’inci yıldönümü nedeniyle bir anma yapıldı. Anmada Kadın İnisiyatifi adına konuşan temsilci bugün Kürt kadının AKP faşizmi karşısında Zilanca bir duıruş içinde olması gerektiğini kaydetti. PYD Avrupa Kadın temsilcilerinden Zozan Derik de Zilan’ın Kürt kadınlarına yol gösterdiği kadar sömürgeci Türk devletinin kalbine de korku saldığını kaydetti.

Anmanın ardından mitinge geçildi. Çok sayıda Kürt ve Kürt halkının dostlarının katıldığı eylemde sık sık “Biji Serok Apo”, “Şehit Namırın” ve “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.

Eylemciler Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve özgürlüğüne kavuşması için mücadelenin daha da yükseltileceği mesajını verdi.

HİLDESHEİM

Hildesheim’da ise 11 gündür devam eden eylem mitingle sona erdi.

21 Haziran gününden bu yana her gün şehir merkezinde 14-18 saatleri arasında bilgilendirme stantı açan Kürtler eylemlerinin finalini bir mitingle yaptı.

Çok sayıda kişinin katıldığı mitinge “Bê Serok Jiyan Nabe” sloganları atıldı. Eylem yapılan konuşmaların ardından çekilen halaylarla son buldu.

FRANKFURT

Frankfurt’taki çadır eylemini Frankfurt Amara Kadın Meclisi ve Giessen Berçem Kadın Meclisi devraldı. Saat 12’den itibaren şehir merkezindeki çadırda yerlerini alan kadınlar Öcalan’ın tecrit koşullarının anlatıldığı bildirileri dağıttı.

Gelen ziyaretçilere bilgilendirmelerin yapıldığı çadır eyleminde TJK-E adına konuşma yapan Delal Yaman, Öcalan üzerindeki tecridin tamamen kaldırılmasını talep etti.

Eylemciler Öcalan’ın koşullarına dikkat çekmek için kefeni temsilen beyazlar giyinerek çadırda yer aldı. Eylem saat 18:30’da sona erdi.

MANNHEIM EYLEMİNDEN GÖRÜNTÜLER