Almanya,Avustralya ve İngiltere’de ‘Efrîn’ protestoları

558

Kürdistanlılar, Almanya’nın Hildesheim, Avustralya’nın Sydney ve İngiltere’nin Sheffield kentlerinde Türk devletinin Efrîn’e işgalci saldırılarını protesto etti.

SYDNEY

Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Sydney Rojava Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla Kürdistanlılar ve dostları, Town Hall Meydanı’nda Türk devletin Efrîn saldırılarını protesto etti.

Eylem Tertip Komitesi adına konuşan Brusk Aiveri, “Türk devleti, Efrîn’e yönelik saldırılarını egemen güçlerin onayını alarak yaptı. Türk devletini ve bu saldırılara izin verenleri nefretle kınıyoruz. Rojava devrimi sadece Kürtler için değil, Ortadoğu ve insanlık için çok önemli” dedi.

Sydney Rojava Komitesi adına konuşan yapılan konuşmada ise “Avustralya devletinin Türk devletinin bu vahşi saldırılarına karşı tavır almasını bekliyoruz” denildi.

KNK Sydney Temsilcisi İsmet Taştan da, “Türk devletinin Efrîn saldırılarını nefret kınıyoruz. Hayatını kaybeden arkadaşlarımızı saygı ve minnetle anıyoruz. Bütün halkımıza ve dostlarımıza çağrımız; bugün ulusal birlik günüdür, nasıl Kobanê ruhuyla zafere gittiysek, bugün o ruhla Efrîn’e yönelik saldırılarını karşı mücadele etmeliyiz” diye konuştu.

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kentinde Meryem Kadın Komünü Hildesheim ve Zozan Cudî Kadın Komünü Braunschweig öncülüğünde, ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’ şiarıyla bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Miting, Kürdistan devrim şehitleri ve direnişçileri anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Eyleme DKTM Eş Başkanı Hayat Donma, NAV-DEM Eş Başkanı Tahir Koçer ve NAV-DEM Eyalet Sözcüsü Mehmet Letif Karakaş, NAV-DEM Eyalet Sözcüsü Altun Bischof, Meryem Kadın Komünü Üyesi Xeco Donma da katılarak konuşma yaptı.

Donma, “Kürdistanlı yoldaşlar, Kürt düşmanı Türkiye devleti Efrîn’e saldırıyor. Kürt halkı Kobanê’de nasıl direnerek kazanıysa Efrîn’de de kazanacaktır. Efrîn halkı yalnız değil. Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar olarak bizler de burada direniyoruz” dedi.

Koçer de şunları söyledi: “Erdoğan/MHP faşist ittifakı, Kürt düşmanlığını her yerde sürdürüyor. Kürt halkı bu saldırılara karşı her yerde örgütlülüğü ile cevap veriyor, direniyor. Kürtler için Efrîn sadece bir şehir değil; Amed’dir, Kırmanca’dır, Mahabat’tır, Hewlêr’dir, Kerkük’tür. Efrîn bütün Kürdistan’dır. Efrîn hepimiziz, sözümüz var; Erdoğan’ın faşist uygulamalarını ortadan kaldıracağız, Kürdistan’ın her dört parçasını özgürleştireceğiz.”

Konuşmasının devamında Avrupalı liderlere seslenen Koçer, “Türk devletinin Efrîn’e saldırılarını sadece eleştirmek yeterli değildir. Özelikle Almanya devleti, artık işgalci Türk devletine silah satmaktan vazgeçmeli. Bugün Kürtler DAİŞ’e karşı mücadele vermiştir; bu mücadele hepimizin, insanlığın mücadelesidir. Almanya, eğer insanlığa, demokrasiye değer veriyorlarsa, Kürtlere destek olmalı. Bu daha büyük bir zenginlik getirir” diye belirtti.

Karakaş ise “Efrîn halkı şimdi bombardıman altında. Almanya’nın YPG/ YPJ/ PYD ve diğer Kürt kurumlarının flamalarını, bayraklarını neden yasakladığı şimdi daha net anlaşılıyor. Yaklaşık 500 eylemci buradayız, ama Almanya hükûmeti yaklaşık 500 polisini başımıza dikerek, eylemimizi engellemeye çalışıyor. Efrîn saldırılarını protesto etmemizi engellemeye çalışıyor, çünkü Alman devleti işgalci Türk devletinin Efrîn saldırılarını destekliyor. DAİŞ’i destekliyor. Bizler her koşulda Efrîn’i savunacağız. İşgalcilere teslim olmayacağız; sokaklarda olacağız, direneceğiz, mücadele edeceğiz ve kazanacağız” şeklinde konuştu.

Hildesheim Belediyesi’nin yürüyüşe izin vermemesini rağmen Kürdistanlılar, merkez tren garından Kürdistan Demokratik Kürt Toplum Merkezine kadar yürüdü.

‘Despot Erdoğan’a diz çökmeyeceğiz’ ve ‘Her yer Efrîn, her yer direniş’ pankartını açan eylemciler, ‘Efrîn kazanacak’ ‘Yaşasın Efrîn direnişi’, ‘Ankara düşecek’, ‘Merkel’in Türkiye’si kaybedecek’, ‘Efrîn yalnız değil’ yazılı afişleri taşıdılar.

SHEFFIELD

İngiltere’de Sheffield/Doncaster Kürt Halk Meclisi öncülüğünde, Sheffield Town Hall’de de Efrîn’i sahiplenmek amacıyla eylem düzenlendi. Kürdistanlılar ve dostları, eylemde bildiri dağıttı ve konuşmalar yaparak Türk devletini protesto etti.