Almanya ve Fransa’da Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler

1097

Almanya’nın Duisburg kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için ve Şengal Soykırımı ile Qamişlo Katliamı’na karşı eylem düzenlendi.

Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi Kadın İnisiyatifi tarafından Duisburg çarşı merkezinde yapılan eyleme Kürdistanlılar yoğun yağmura rağmen büyük ilgi gösterdi.

Eylemde Şengal’in kurtarılışını anlatan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Tiyatroya Almanlar da yoğun ilgi gösterdi. Eylem “Bijî Serok Apo”, “Bijî Berxwedana YPG/YPJ”, “Bijî Berxwedana Şengalê” sloganlarıyla son buldu.

KIEL

Kiel’de Asmus Bremer Platz’da bir araya gelen bir grup eylemci Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etti.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından organize edilen eylemde Öcalan üzerindeki tecrit konusunda hazırlanan yüzlerce bildiri dağıtıldı. Tüm Kürtlerin ve demokratların duyarlılığa davet edildiği eylemlerin tecrit sona erene kadar süreceği ifade edildi.

HEILBRON

Heilbron’da iki gündür devam eden çadır eylemi bugün de sürecek. Şehir merkezinde kurulan stantta Öcalan’ın durumu konusunda ziyaretçilere bilgiler verilirken CPT ve Uluslararası Af Örgütüne göndermek üzere imzalar da toplanıyor.

MARSİLYA

Marsilya’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler sürerken, Şengal Soykırımı ve Qamişlo Katliamı da kınandı.

Arin Milan Kadın Meclisi öncülüğünde Marsilya’nın Vieux-Port meydanında açılan stantta Öcalan’ın durumuyla ilgili bildiriler dağıtıldı.