Almanya ve Fransa’da 14 Temmuz etkinlikleri

1173

14 Temmuz ölüm orucu şehitleri Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz şahadetlerinin yıldönümünde Almanya’nın Köln kentinde anıldı. Köln Kürt Demokratik Toplum Merkezi’nde yapılan anmaya 100 civarında Kürdistanlı katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anmada Şehit Aileleri Kurumu adına Ahmet Aktaş bir konuşma yaptı. Ahmet Aktaş, “Kemal Pir, Mehmet Hayri Durmuş, Ali Çiçek ve Akif Yılmaz yoldaşlar kendilerini ölüm orucuna yatırarak fedai eylem gerçekleştirdiler. Kürdistan Özgürlük Mücadelesi’ni Diyarbakır cezaevinde boğmak isteyen faşist cuntayı ve ihaneti yaptıkları eylemleriyle yenilgiye uğrattılar” dedi.

Etkinlik, “Şehid namirin” sloganıyla sona erdi.

DRAGUİGNAN

Guney Fransa’nin Draguignan bölgesinde KCDK-Draguignan tarfından 11 Temmuz direnişi vesilesiyle bir toplantı gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından söz alan Kürt siyasetçi Osman İbrahim, 14 Temmuz direnişini büyütülerek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ile taçlandırılması gerektiğini söyledi.

Toplantı16 Temmuz da Nice Masena’da yapılacak Öcalan’a özgürlük yürüyüşüne çağrı ile son buldu.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentindeki etkinlik ise Engin Sincer Demokratik Toplum Merkez’inde yapıldı. Etkinlik saygı duruşu ve sinevizyon gösteri ile başladı.Etkinlikte yapılan konuşmalarda 14 Temmuz direnişinin önemine değinilerek, günümüzde de bu ruhla mücadelenin büyütülmesi gerektiğine dikkat çekildi.