Almanya ve Fransa “Öcalan’a özgürlük” sloganlarıyla yankılanıyor

1242

BOCHUM

Almanya’nın Bochum kentinde yaşayan Kürdistanlılar, Öcalan’ın özgürlüğüni isterken, Antep’teki katliamı da protesto etti.

Kayıp ve Mağdur Aileleri (KOMAW) öncülüğünde gerçekleşen eyleme, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) ile Almanya sol örgürlerinden MLPD de destek verdi.

Bochum Tren Garı önünde toplanan yaklaşık 500 Kürdistanlı ve dostları, Bochum Mahkemesi’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşte Antep Katliamı’nı protesto eden pankartların yanı sıra Öcalan’a özgürlük isteyen pankartlar taşındı. Yürüyüşte sık sık “Katil DAİŞ-Erdoğan”, “Terörist Türkiye-DAİŞ” sloganları atıldı.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde, Öcalan’ın özgürlüğü için çadır açıldı. Ronahî Kadın Meclisi öncülüğündeki eylemde, yüzlerce bildiri dağıttı. Kadınlar, çadırı ziyaret eden Almanlar ve çeşitli toplumları da bilgilendirdi. Eylemde, Antep Katliamı da kınandı.

Yine Cumartesi günü saat 15.00’te, Hannover’deki tren istasyonunda (Hauptbahnhof) yürüyüş yapılacak. Yürüyüşe bütün Niedersachsen eyaletinin katılması bekleniyor.

MÜNİH

Almanya’nın Münih kentinde, Kürt Toplum Meclisi ve Sara-Kadın Komünü öncülüğünde Öcalan’ın özgürlüğü için nöbet eylemi düzenleniyor.

Kent merkezindeki nöbet eyleminin bugün dördüncü günü. Eylemde çok sayıda bildiri dağıtılıyor ve Öcalan’ın özgürlüğü için imza toplanıyor.

Eylem kapsamında bugün ve yarın saat 13.00’ten 19.00’a kadar Richard-Strauß Brunnen’de bir miting düzenlenecek.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürtler  birçok merkezde Öcalan için eylemler düzenledi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezleri öncülüğündeki eylemlerde, tecrit protesto edildi. Eylemlerde, “Sayın Öcalan üzerinden daha fazla sabrımızı sınamayın” uyarısında bulunuldu.

CREİL

Fransa’nın Creil kentinde Ciwanên Azad Paris öncülüğünde Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etmek için yapılan eyleme yüzlerce kişi katıldı. Kitle, Creil Demokratik Toplum Merkezi lokalinden Creil garına kadar yürüyerek garı işgal etti. “Öcalan’a özgürlük” yazılı tişörtleri giyen Kürdistanlılar, “Be Serok jiyan nabe”, “Katil Erdoğan ” sloganları atarak eylemi sonlandırdı.

EVRY 

Fransa’nın Evry kentinde Demokratik Toplum Merkezi öncülüğünde tecrit protestosu düzenlendi.

Yüzlerce Kürdistanlının katılımı ile Evry Préfecture’e yürümek isteyen kitle, polis engeliyle karşılaşınca bulundukları yerde oturarak yolu trafiğe kapattı.

“Öcalan’a özgürlük” pankartı açan Kürdistanlılar tecrit ile ilgili çevredeki insanlara bilgilendirme amaçlı broşürler dağıttı. Eylem alkış ve sloganlarla son buldu.

VİLLİERS LE BELLE 

Fransa Villiers Le Belle’de Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Öcalan için işgal eylemi gerçekleştirdi.

Demokratik Toplum Merkezinde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı, gara kadar yürüyerek Öcalan üzerinde uygulanan tecridi protesto etti. Yürüyüş boyunca “Öcalan’a özgürlük” sloganları atan Kürdistanlı gençler, broşürler dağıtarak tecrit hakkında bilgilendirme yaptı.

Garı işgal eden Kürdistanlılar, “Bijî Serok Apo”, “Katil Erdoğan” sloganları atarak eylemlerini sonlandırdı.

DRANCY

Fransa Drancy’de Demokratik Kürt  Toplum Merkezi de Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Drancy Belediyesi önünde bir miting gerçekleştirdi.

Belediye önündeki yüzlerce Kürdistanlı, Öcalan’ın fotoğraflarını taşıyarak “Be Serok jiyan nabe”, “Öcalan’a özgürlük” sloganlarını attı.

VİLLENEUVE SAİNT GEORGES 

Fransa Villeneuve Saint Georges’te de Demokratik Kürt Toplum Merkezi, trafiğin yoğun olduğu bulvarda Öcalan’a özgürlük istedi. Yolu kapatan Kürdistanlılar, “Öcalan’a özgürlük” yazılı pankart açtı.

REİMS 

Fransa’nın Reims kentinde Kürdistanlılar Öcalan’ın özgürlüğü için yürümek istedi. Reims Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde toplanarak yürüyüşe geçen kitleyi polis, OHAL’i gerekçe göstererek engelledi. Polisin bu tutumu üzerine dağılmayan kitle, caddede oturarak Öcalan üzerinde uygulanan tecrit ile ilgili Fransızca bildiri okudu.

Yaklaşık yarım saat süren eylem “Öcalan’a özgürlük” sloganları ile son buldu.