Almanya Türkiye’nin isteğiyle tutukluyor

1370

Almanya Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği Üyesi Franziska Nedenmann, Almanya’nın sadece Türkiye’den verilen istihbarat ile hiçbir şiddet olayına karışmamış insanları cezaevine attığını belirtti.

Almanya Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği Üyesi Franziska Nedenmann, Almanya’nın sadece Türkiye’den verilen istihbarat ile hiçbir şiddet olayına karışmamış insanları cezaevine attığını belirtti.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkiye ve Kürdistan’daki hukuk ihlalleri konulu bir panel düzenlendi. Özgür Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) Avukat Faik Özgür Erol, Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği (RAV) üyesi Fransizki Nedelmann’ın konuşmacı olarak katıldığı panele Uluslararası İnsan Hakları ve Demokrasi Derneği (MAF-DAD) üyesi Cengiz Barskanmaz moderatörlük yaptı. MAF-DAD ve Civaka Azad tarafından organize edilen panelde konuşan Av. Erol, öz yönetim direnişi sırasında Kürtlerin yerinden edilmesinin tehcir olduğunu söyledi.

AİHM işlevsiz kaldı

İlçelerde mahsur kalan sivillerle ilgili AİHM’e yapılan başvuruları hatırlatan Erol, “Biz bir buçuk yıl önce AİHM’den acil tedbir kararı almasını istedik. Yaralıların alınması hastaneye götürülmesi için başvuru yaptık. 5 kişi için tedbir alındı sadece bir kişi, Helin Öncü, kurtulabildi. Diğer hepsi yaşamını yitirdi. AİHM gibi bir karar mekanizması işlevsiz kaldı. AİHM karar vermedi. Cizre’deki bodrumlarda 190 insan yakılarak öldürüldü. Bunların hepsi 10 gün içinde oldu” diye konuştu.

OHAL ilanı ardından yaşananlarla ilgili istatistikleri de paylaşan Erol, gözaltı, tutuklama, ihraçlar, kapatılan basın yayın kurumları ve dernekler hakkında bilgi verdi. Erol, “OHAL’in amacının darbeciler olduğu söylendi ama baskı Kürtlere, Alevilere ve solculara yöneldi” dedi.

Endişeliyiz demek yetmiyor

Cumhuriyetçi Avukatlar Birliği Üyesi Franziska Nedenmann, KCK davaları ve tutuklu olan avukatların durumunu yakından takip ettiklerini belirtti. KCK davalarını dört yıldan beri takip ettiklerini belirten Nedenmann, “Bugün yapılan saldırıların hazırlıkları önceden yapılmıştı“ dedi.

Alman hükümetinin Türkiye politikasını da eleştiren Nedermann, Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in “endişeliyiz” dediğini ama şimdiye kadar hiçbir şey yapmadığını ifade etti.

Almanya’da 129 a’dan yargılananlara da değinen Nedermann, Almanya’nın sadece Türkiye’den verilen istihbarat ile hiçbir şiddet olayına karışmamış insanları cezaevine attığını belirtti. Yargılananların Almanya’da suç işleyip işlemediğine bakılmaksızın sadece Türkiye’deki olaylardan dolayı yargılandığını belirten Nedermann, Türk devletinin bunun için istediği kişiyi yargılatabildiğini söyledi. Konuşmalar ardından panel, soru-cevap şeklinde sona erdi.

 BERLİN