Almanya jet hızıyla ‘Erdoğan yasasını’ çıkardı!

628

Almanya, Erdoğan’ın siyasi şovlarından kurtulmak için yabancı liderlerin miting yapmasını yasaklayan yasayı bugün jet hızıyla çıkardı.

Böylelikle AB dışındaki ülkelerde yapılacak seçimlerden 3 ay boyunca bu ülkelerden gelecek yabancı siyasetçi ve hükümet temsilcileri Almanya’da seçim etkinliği yapamayacak.

AKP rejimiyle yaşanan yeni Erdoğan mitingi krizinin ardından Federal hükümet, bugün yabancı siyasetçilerin Almanya’da yapacakları seçim kampanyasına kısıtlama getiren yasayı kabul etti. Kamuoyunda “Erdoğan yasası” olarak bilinen yeni yasaya ilişkin bilgi notu Almanya’daki yabancı ülkelerin temsilciliklerine gönderildi.

Yasa, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri ilgilendiriyor. Bundan böyle artık AB dışındaki ülkelerden gelecek devletlerin temsilcileri ve siyasetçileri seçim kampanyalarını yürütemeyecekler. Bu ülkelerde yapılacak seçimlerden 3 ay önce yürürlüğe girecek yasa her türlü seçim etkinliğini yasaklıyor.

Ayrıca yabancı siyasetçilerin Almanya’da planladığı tüm etkinlikler de artık Federal hükümetin iznine bağlı olacak. Bu etkinlikler için 10 gün önce Dışişleri Bakanlığı’na izin başvurusu yapılması gerekecek.

Yasaya ilişkin açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, söz konusu iznin verilip verilmeyeceği mevzusunun diplomatik ilişkilere bağlı olduğunu söyledi. Yapılan yorumlarda Almanya’nın bu şekilde hem Erdoğan ile gerginliklerin önüne geçmek ve hem de AKP rejiminin ülkesindeki etkinliğini kırmak istediği belirtildi.

‘ERDOĞAN YASASI’ NASIL ÇIKTI?

7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’da düzenlenecek G-20 zirvesi için Almanya’ya gelecek olan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan yandaşlarıyla miting yapmak için resmi başvuruda bulunmuştu. Berlin-Ankara hattında yeni bir krize yol açacak Erdoğan mitinglerine ilişkin açıklama Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan gelmişti.

Rusya ziyareti sırasında konuşan Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Erdoğan’ın Almanya’da bir etkinlik düzenlemek için resmi başvuru yaptığını söyledi. “Şu anda böyle bir miting ve etkinliğe gerek yok” diyen Gabriel, Federal Hükümet’in Erdoğan’ın yandaşlarıyla buluşmasına karşı çıktığını belirtmişti

Önümüzdeki Eylül ayında yapılacak Federal Meclis seçimlerinde Hıristiyan demokrat politikacı Başbakan Angela Merkel’in karşısındaki en güçlü aday olan SPD lideri Martin Schulz da Erdoğan’ın mitinglerinin resmi şekilde yasaklanmasını istemişti.

Konuyla ilgili haber:

https://anfturkce.net/kurdistan/hitler-den-sonra-ikinci-yasak-erdogan-icin-92677