Almanya, Hollanda ve Yunanistan’da Öcalan için eylem

705

Almanya’nın Berlin ve Bonn, Hollanda’nın Amsterdam ve Yunanistan’ın Atina şehirlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemler gerçekleştirildi.

BERLİN

Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelen Kürtler, Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması için bir eylem gerçekleştirdi.

NAVDEM Berlin tarafından organize edilen ve DESTDAN Kadın Meclisi öncülüğünde gerçekleştirilen yürüyüşe Rojhilat’ta yaşanan katliamları protesto için Doğu Kürdistanlı bir grup da katıldı.

Hermannplatz’da bir araya gelen Kürdistanlıların yürüyüşüne Die Linke Berlin Eyalet Parlamentosu milletvekili Hakan Taş da katılarak bir konuşma yaptı.

“Öcalan’a Özgürlük Kürdistan’a Barış” pankartının arkasında yürüyen Kürdistanlılar sık sık “Be Serok Jiyan Na be”, “Biji Serok Apo sloganları attı.

İki saat süren yürüyüş Neuköln Belediye Binası önünde son buldu.

BONN

Kürt Halk Önderi Abdullah Òcalan üzerindeki tecridi kınama ve özgürlüğü talep etmek için Almanya’nın Bonn Kenti’nde bir yürüyüş ve miting eylemi gerçekleştirildi.

Köln, Düsseldorf ve Bonn Demokratik Toplum Merkezlerinin ortaklaşa organize ettikleri eyleme bu kentlerde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları katıldı. Mülheimer Platz’da başlayan yürüyüş yaklaşık bir saat sürdü. Yürüyüşün başladığı noktaya yeniden gelen Kürdistanlılar burada bir miting gerçekleştirdi.

Eylemde bir konuşma yapan PYD-Bonn Başkanı Saleh Çawish Kürt Halk Önderi Öcalan fiziki olarak İmralı’da da olsa aslında felsefesi ile dışarda yaşamın her alanında Kürt Halkı ile olduğunu belirtti.

Yürüyüş ve miting boyunca Abdullah Öcalan’ın posterleri taşınarak “Es Lebe Öcalan”, “Öcalan’a Özgürlük”, “Kürdistan ‘a Barış”, “Yaşasın Enternasyonalist Dayanışma” “BIji Serok Apo” sloganları atıldı.

Miting Hozan Cömert’in müzik dinletisi ile sona erdi.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ise Syntagma Meydanında toplanan Kurdistanlilar Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan in özgürlüğü için stand açıp bildiri dağıttı.

17:00 da toplanmaya başlayan kitle sloganlar atarak eylemi başlattı. Atina Halk Meclisi ve Kadın Meclisi adına Yunanca ve Kürtçe konuşmaların yapıldığı eylemde Kürt Halk Önderi Öcalan in özgürlüğü talep edildi.

Lavrion Halk Meclisi tarafından ise bir yürüyüş gerçekleştirildi. Lavrion Kampında başlayan yürüyüş Şehir Merkezine kadar devam etti. Lavrion Komitesi adına yapılan açıklamada Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kınandı.

AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da ise Öcalan için bir yürüyüş gerçekleştirildi. 300’e yakın Kürdistanlı ve sosyalistin buluştuğu eylemde başta Öcalan olmak üzere tüm siyasi tutsaklara özgürlük talebini yükseltti.

Museumplein’de son bulan yürüyüşün ardından gerçekleştirilen mitingde bütün siyasi tutsakların serbest bırakılması istendi.