Almanya: Erdoğan ancak iznimizle konsoloslukta konuşabilir

593

G-20 zirvesi için Hamburg’a gelecek olan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting yapmasını engelleyen Almanya şimdi de “Erdoğan ancak iznimizle konsoloslukta konuşma yapabilir” açıklamasını yaptı.

AKP rejimiyle yaşanan yeni Erdoğan mitingi krizinin ardından Federal hükümet, geçtiğimiz hafta yabancı siyasetçilerin Almanya’da yapacakları mitinglere kısıtlama getiren yasayı kabul etmişti. Kamuoyunda “Erdoğan yasası” olarak bilinen yeni yasa, Erdoğan’ın 7-8 Temmuz tarihleri arasında Hamburg’da yapılacak G-20 zirvesi öncesine denk gelmişti.

Bunun üzerine AKP yandaşları Almanya’nın büyük kentlerindeki Türk konsolosluklarda Erdoğan’ın katılacağı etkinlikler organize etmeye başladılar. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin yıldönümüne getirilmesi planlanan etkinliklerde Erdoğan Almanya’nın topraklarında siyasi bir şov yapmayı planlıyordu.

Ancak Dışişleri Bakanı sözcüsü Martin Schäfer bugün başkent Berlin’de düzenlediği basın toplantısında Erdoğan’ın ancak Federal Hükümet’in izniyle Türk konsolosluklarında konuşma yapabileceğini söyledi. Türk hükümetinin önceden Alman Dışişleri Bakanlığı’na başvurması gerektiğini belirten sözcü “Başvuru incelendikten sonra hükümetimiz izin verebilir” uyarısını yaptı.

İzinsiz yapılan bütün etkinliklerin yabancı ülkelerin konsolosluklarında bile olsa suç kabul edileceğine dikkat çeken sözcü Schäfer “Erdoğan’ın konsolosluklarda izinsiz konuşması uygun karşılanmaz” mesajını verdi. Böylelikle Merkel hükümeti Erdoğan’ın Almanya’da şov yapabilmesi için elindeki son kozu da elinden almış oldu.

Berlin yönetimi 16 Nisan referandum öncesi AKP’li bakanların Almanya’da etkinlik yapmasını engellemesine rağmen, Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Hamburg’daki Türk konsolosluğunun balkonuna çıkarak Erdoğan yandaşlarına hitap etmişti.

G-20 zirvesi için Almanya’ya gelecek olan Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan yandaşlarıyla miting yapmak için resmi başvuruda bulunmuştu. Ancak bu talep Almanya tarafından ret edilmişti.

Konuyla ilgili haber:

https://anfturkce.net/kurdistan/hitler-den-sonra-ikinci-yasak-erdogan-icin-92677