Almanya AKP faşizmine karşı sokağa çıkıyor

1034

NAV-DEM, AKP’nin tecrit, kayyum ve işgaline karşı Almanya genelinde düzenlenecek yürüyüş ve mitinglere katılım çağrısı yaptı.

 

Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), açıklama yaparak, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit, kayyum ve AKP saldırılarına karşı düzenlenecek yürüyüşlere katılım çağrısında bulundu.

Yazılı açıklamada, “AKP hükümetinin, milyonlarca Kürdün oyuyla seçilmiş belediyelere darbeyle el koymasına karşı Almanya’daki Kürtler ve dostları meydanlarda olmalıdır” denilerek, şöyle devam edildi:

“Bugün Erdoğan liderliğindeki AKP faşizmi, anti-Kürt politikasında hak, hukuk ve ahlaki ölçülerde sınır tanımamaktadır. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki amansız tecritle paralel olarak, Rojava’nın işgali ve son olarak kayyum adı altında Kürt halkının milyonlarcasının oylarıyla seçilmiş meşru demokratik belediyelerine el konulmuş bulunmaktadır. Başta Sur, Nusaybin, Cizre, Şırnak, Lice, Gever ve İdil olmak üzere, yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği, topyekûn imha seferleriyle yakıp yıktığı Kürt kentlerinin belediyelerine, tam da 12 Eylül darbesinin yıl dönümünde, özel savaş güçleri eşliğinde, bu kez AKP eliyle darbe yapıldı.

‘HALK İRADESİNE VE MEVZİLERİNE SAHİP ÇIKMALI’

Seçmen iradesini yok sayan, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan, halkın iradesini tanımayan bu hukuksuz düzenleme bizler için yok hükmündedir. Halkımız seçilmişlerin yerine atanmışların konulmasını tanımamalı, kendi iradesine, kazanmış mevzilerine sahip çıkmalıdır. AKP ve diktatör Recep Tayip Erdoğan’ın faşist bu uygulamalarına karşı halk iradesinin hakim olması için her yerde her alanda siyasi irademize karşı yapılan bu saldırıya asla boyun bükmediğimizi, asla teslim olmadığımızı bir kere daha dosta, düşmana göstermeliyiz.

Halkın seçtiği belediye başkanlarına ve belediye meclislerine sahip çıkmalıyız. Halkın, verdiği oyları yok sayan, iradesini gasp eden bu zihniyete boyun eğmeyeceğiz, hukuksuz bu düzenlemeyi kabullenmeyeceğiz.

‘TEPKİLERİMİZİ ÜST SEVİYEDE GÖSTERELİM’

Ülkede olduğu gibi Avrupa’da da, Kürt halkı ve dostlarını şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, iradesini sahiplenme, faşizme ve soykırıma karşı, eylem birlikteliğinde direniş mücadelesini geliştirme ve tepkisini en üst seviyede ortaya koymaya çağırıyoruz.

AKP faşizminin Kürtler üzerinde geliştirdiği inkar ve imha savaşına, Rojava işgaline, belediyelere ‘kayyum’ yoluyla darbe yapılarak el konulmasına karşı, başta Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm ilgili uluslararası kurum ve güçlere, Erdoğan liderliğindeki faşizme karşı acilen harekete geçmeye ve Türkiye ye yaptırım uygulamaya çağırıyoruz.”

NAV-DEM, 17 Eylül’de Almanya’da eyaletler düzeyinde düzenlenecek merkezi yürüyüş ve mitinglere güçlü katılım çağrısında bulundu.

YÜRÜYÜŞ YER VE SAATLERİ

Yürüyüş ve mitinglere ilişkin bilgiler şöyle:

“LEIPZIG: 16.09.2016 Cuma günü saat 17.00’de Marktplatz’da yürüyüş ve miting düzenlenecek.

BERLİN: Cumartesi günü saat 18.00’de Hermann Platz Neuköln’de yürüyüş ve miting yapılacak. 

KASSEL: Cumartesi günü saat 16.00’da büyük postanenin önünde başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.

HAMBURG: Cumartesi günü saat: 12.00’de Rathausmarkt, 20095 Hamburg’ta Alman solcularla beraber yürüyüş yapılacak.

STUTTGART: Cumartesi günü Lautenschlagerstr. Bahnhof karşısında saat 16.30’da başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek. 

MANNHEİM: Cumartesi günü saat 14.00’te Hauptbahnhof ‘ta bir miting düzenlenecek. 

OLDENBURG: Cumartesi günü saat 14:00’te Oldenburg Hbf’te eyalet çapında yürüyüş ve miting yapılacak.

KÖLN: Cumartesi günü saat 12.00’de Deutzer Werft’e Alman sendikalarının yapacağı yürüyüşe katılım sağlanacak. ‘Kayyumlara son, belediyelerime dokunma’ denilecek. 

FRANKFURT: Cumartesi günü saat 16.30’da Frankfurt Bahnhof’un karşısında Kaiser Sack’ta başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.

DORTMUNT: Cumartesi günü saat 14.00’te HBF arkası (Cine Star önü) başlayacak olan bir yürüyüş ve miting düzenlenecek.”