’Almanya 1993 konseptini bir kez daha Kürtlere dayatıyor’

547

KNK Eşbaşkanı Nülifer Koç, Berlin’de katıldığı bir seminerde Merkel hükümetinin Kürtlere 1993’teki Kohl hükümetiyle aynı dayatmalarda bulunduğunu söyledi.

KNK Eşbaşkanı Nülifer Koç, 1993 yılında Kohl hükümetinin Kürtlere dayattığı konseptin aynısını 24 yıl sonra Merkel hükümeti tarafından dayatıldığını söyledi. Kürdistan’daki gelişmelerin ele alındığı seminerde konuşan Koç, Almanya’ya YPG ve PYD bayraklarına uygulanan yasağın derhal kaldırılmasını istedi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kürt kamuoyu çalışmalar merkezi Civaka Azad tarafından Kürdistan’daki gelişmelerin ele alındığı bir seminer düzenlendi. Daha çok Almanların izleyici olarak katıldığı seminere konuşmacı olarak Kürdistan Ulusal Kongresi Eşbaşkanı Yüksel Koç katıldı.

Son iki yılda özellikle Kuzey ve Batı Kürdistan’da yaşanan gelişmelere dikkat çeken Koç, Ortadoğu’daki halkların büyük özgürlük taleplerinin olduğunu belirtti. Ortadoğu’nun  emperyalist ırkçı politikalarla parçalanıp yönetildiğini ifade eden KNK Eş Başkanı Koç devamla şunları söyledi:

“Öcalan daha önce ‘Egemenler artık yönetemiyor, yönetilenler artık yönetilmek istenmiyor bu süreçte en örgütlü olanlar kazanacaktır’ demişti. Öcalan’ın geliştirdiği bileştirici, demokratik sistem ciddi bir alternatif oluşturuyor. Batılı güçler Ortadoğu’yu böl ve yönet siyasetiyle herkesi herkese düşman etti. Öcalan’ın öneresi parçalanan her şeyi bir araya getirmektir. Bugün Rojava´da görüldüğü gibi bu alternatif başarıya ulaşıyor.

Kürt Hareketinin ve Rojava’daki devrimin en özgün yanının kadınların özgürlüğünü merkezine koyması olduğunu ifade eden Koç “YPJ sadece Kürt kadınlarında oluşmuyor. Yüzlerce Arap, Süryani ve Ermeni kadınlar bu oluşumun içinde yer alıyor. Ayrıca YPJ  sadece askeri bir birlik değil” dedi.

‘ALMANYA 1993 KONSEPTİNDEN VAZGEÇMELİ’

Almanya İçişleri Bakanlığı’nın 2 Mart 2017 günü yayınladığı genelge ile aralarında PYD, YPG, YPJ, PCDK, PJAK, YXK ve NAV-DEM’in de bulunduğu çok sayıda Kürt parti ve kuruluşun bayrak/flamalarını yasakladığını hatırlatan Koç Berlin hükümetine “Kürtleri kriminalize etme siyasetinden vazgeçin” çağrısı yaptı.

1990’lı yılların başında özellikle Kuzey Kürdistan’da gelişen halk hareketini engellemek amacıyla dönemin Kohl hükümetinin de 1993 yılında PKK’yi yasakladığına dikkat çeken KNK Eş Başkanı Nilüfer Koç devamla şunları söyledi:

“24 yıl sonra bu kez aynı konsepti Merkel hükümeti Rojava’da gelişen devrimi engellemek amacıyla YPG ve PYD sembollerini yasaklıyor. Buna karşı sadece Kürtler değil herkes mücadele etmeli. Başta da demokrat ve sol güçler bu yasağın iptali için harekete geçmeli. Çünkü bu sorun sadece Kürtlerin sorunu değil, çünkü Kürtler Rojava ve Kuzey Suriye’de bütün insanlık mücadele ediyor.”

Seminerde son olarak dinleyiciler sorularını yönelttiler.