Alman polisinin vurduğu darbe ölümcüldü

682

Alman polisinin Berlin’de yapılan PYD’ye destek yürüyüşe saldırısında yaralan Şemsettin Sevimli, ANF’ye saldırı anını anlattı. Sevimli “bana vurulan darbe öldürücü bir darbeydi” dedi.

Almanya’nın Başkenti Berlin’de 17 Haziran’da PYD’ye yönelik yasak ve baskılara karşı yapılan yürüyüşe saldıran Alman polisi, bir çok kişiyi yaralayarak göz altına aldı.

Yaralananlar arasında 21 yıl önce Türk devletinin baskı ve işkencelerinden dolayı kaçarak, Almanya’nın başkenti Berlin’e yerleşen Şırnak’ın Hezex nüfusuna kayıtlı Şemsettin Sevimli de vardı. Polisin saldırısı sonucu kafasından ağır yalanan Sevimli, saldırı anını ANF’ye anlattı.

Sevimli, Alman polisinin kendilerine yönelik provokasyon girişimlerde bulunduğunu belirterek “kadınları ayaklar altına alarak, saldırdılar” diyerek, Alman polisinin Kürtlere düşmanlık yaptığını söyledi.

‘KADINLARA SALDIRDILAR’

Şemsettin Sevimli, Türk devletinin baskılarından dolayı 1996 yılında Almanya’ya geldiğini belirterek,” Topraklarımızda yaşam şansımız olmadığı için bizde mecburen Almanya’ya gelmek zorunda kaldık. Geldiğimiz günden bu yana Türkiye’de yaşadıklarımızın benzeri de burada yaşıyoruz. Ben şimdiye kadar 4 kez saldırıya uğradım. Çeşitli yerlerimde yaralandım. İşte en son saldırı da başımdan darbe aldım” dedi.

Şemsettin Sevimli, saldırıya uğradığı o güne ilişkin şunları söyledi: “Yürüyüş insani bir yürüyüştü. Bizde o amaçla katıldık. Amaç Rojava, YPJ, YPG bayraklarının yasaklanmasına karşı, demokratik bir tepki göstermekti. Yürüyüş başlangıçta iyi gidiyordu. Ancak daha sonra sıradan olmayan bir provokasyon yapıldı. Polis kadın ve erkeklere saldırarak, onları ayaklar altına aldı. Rızgar arkadaş da ayaklar altındaydı. 10-15 kişi üzerine basıyordu. Onu kurtarmaya çalışırken kendimi kan gölünün içerisinde buldum. Birkaç polis beni aralarına alarak, saldırdı. Başımda darbe aldım. Sanki bütün vücuduma bir şimşek çarptı gibi oldu.”

Sevimli, Almanya’ya geldiğinden bu yana bir çok saldırıya uğradığını hatırlatarak “Şimdiye kadar bir kaç kez saldırıya uğradım. Bu son olan normal bir saldırı değildi. Normalde yüz cop vursalar da ben gam yemem ama bu normal cop darbeleri değildi. Daha ağır bir darbeydi” diye konuştu. Bütün saldırı ve kine rağmen Alman polisinin düşmanı olmadığını kaydeden Şemsettin Sevimli, “Ben Alman polisinin ve devletinin düşmanı değilim. Kürt halkı da hiç bir halkın düşmanı değil. Biz mazlum bir halkız. Belki de başımıza gelenlerde bundandır. Bu saldırıyı kınıyorum” şeklinde konuştu.