Alman istihbaratı: PKK DAİŞ’e karşı mücadele ediyor

431

Alman istihbaratı, Bakan Gabriel’in “PKK uyuşturucu ticareti ve zorla paraya bulaşmıştır” iddiasını yalanladı. PKK’nin bağış ve yayın satışlarıyla para topladığını belirten istihbarat “Paranın bir bölümü DAİŞ ile mücadeleye harcandı” bilgisini verdi.

Almanya’nın iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın 2016 yılı raporu bu sabah başkent Berlin’de düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna açıklandı. Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Hans-Georg Maassen ve İçişleri Bakanı Thomas de Maizière’nin katıldığı raporda Almanya’da takip altında olan kurum ve organizasyonlara ilişkin bilgiler yer aldı.

‘PKK GÜCÜNÜ KORUYOR’

Her yıl açıklanan rapor bu yıl 330 sayfadan oluştu. Kürtler ve PKK’ye 30 sayfanın ayrıldı raporda PKK için “Almanya’da faaliyette olan radikal yabancı örgütler içinde en güçlüsü” ifadesi kullanıldı. PKK’nin diğer yıllara göre gücünü koruduğu belirtilen raporda Almanya’da PKK’nin “üye potansiyel sayısı” 14 bin olarak açıklandı.

PKK’nin her alanda, değişik meslek grupları ile etnik gruplar arasında kitlesel organizasyonlara sahip olduğu belirtilen raporda örnek olarak Kürt gençlik, öğrenci, dini ve aydın örgütleri gösterildi. PKK’nin internet ve sosyal medyanın kitleleri harekete geçirmesi açısından önemli bir rol oynadığına vurgu yapılan raporda “PKK yaşanan gelişmelere göre kitlesini hızlı mobilize ediyor” ifadesi yer aldı.

‘PKK KÜRTLERİN KÜLTÜREL VE KİMLİĞİ İÇİN MÜCADELE EDİYOR’

2016 yılı boyunca Almanya’daki Kürtlerin eylem ve etkinliklerinin sıralandığı rapor, Kürt siyasetçilerine yönelik açılan davaların özetine de yer verdi. Alman istihbaratının diğer yıllara göre bu kez PKK için “terörist örgüt” kavramını kullanmaması dikkat çekti. PKK’nin Almanya’da yürüttüğü faaliyetlerin amaçları ise şu şekilde açıklandı:

“Kitlesini iç savaş ve çatışma gibi Kürt bölgelerindeki gelişmelere karşı duyarlı kılmak. Türk hükümetinin PKK ve ona yakın kuruluşlara karşı yürüttüğü baskıları kitlesini harekete geçirmek ve PKK lideri Öcalan’ın sağlık ve esaret koşullarına karşı duyarlılığı artırmak.”

Alman istihbaratı PKK’nin amacını ise şöyle özetledi: “PKK son yıllarda olduğu gibi şimdi de Türkiye ve Suriye sınırları içerisinde Kürtlerin kültürel-etnik haklarını tanıyan bir otonomi idaresinin kurulması için mücadele ediyor. PKK şu anda Öcalan ile iletişimin sağlanması ve Suriye’nin kuzeyinde DAİŞ ile mücadeleye fokus yapmış durumda.”

RAPOR GABRİEL’İ YALANLADI!

Raporda PKK’nin maddi kaynakları ise şöyle açılandı: “2014 yılının ortalarından itibaren DAİŞ’in Suriye’nin kuzeyi ile Irak’ın kuzeyine saldırması, ayrıca Türk devletinin Kürt bölgelerinde ilerlemesi Kürt toplumu içinde dayanışma duygularını arttırdı. PKK bütün Avrupa’da olduğu gibi Almanya’da da bağış kampanyaları, üyelik aidatları, yayın satışları ve düzenlediği etkinlikler üzerinden para topluyor.”

Alman istihbaratına göre PKK topladığı paraları Avrupa’da “propaganda araçları” için kullanıyor, geri kalanın ise Türkiye, Suriye ve Irak toprakları içindeki “mücadele alanlarına” gönderiyor. Raporda toplanılan paranın bir bölümünün DAİŞ’ye karşı verilen mücadeleye aktarıldığı belirtildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın bu son raporu böylelikle Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in PKK’ye yönelik iddialarını da yalanmış oldu. Geçtiğimiz Haziran ayında Gabriel hem Berlin’de hem de Ankara’ya yaptığı ziyarette “PKK bizde de silah ve uyuşturucu ticaretine, zorla para toplamaya derinden bulaştığı için yasaklı bir örgüttür” sözlerini sarf etmişti.

PKK 1993 yılından itibaren Almanya’da yasaklı bir örgüt. Bu tarihten itibaren PKK adına bu ülkede hiçbir faaliyet yürütülmemesine rağmen Alman istihbaratı, Kürt kurum ve kuruluşlarının çalışmalarını PKK’ye mal ediyor.