Alman hükümetinin Kürt halkına yönelik kriminalizasyon politikasından vazgeçmeye çağırıyoruz!

1120

KCDK-E olarak Alman hükümetinin Kürt halkına yönelik kriminalizasyon politikaları, açılan davalar ve tutuklamaları,  Türk devletinin Kürdistan’daki katliamlarına göz yumarak ve güç vererek meşruiyet sağlamalarını kınıyoruz. Bunun Kürt halkının haklı mücadelerine karşı açık bir saldırı olduğunu tekrardan vurgulamamız gerekir.

Alman devleti, Türk devletinin inkarcı ve katliamcı politikaları nedeniyle siyasi sığınmacı statüsünde-ki 11 Kürt siyasetçiyi tutuklamıştır. Tamamen keyfi gerekçelere dayandırılan bu tutuklamalar Alman hükümetinin kirli siyasi ilişkilerinin sonucudur, Bu tutuklamaların hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Alman hükümeti bu tutuklamalarla birlikte Kürtlerin yürüyüş, miting ve festival gibi eylem ve etkinliklerine yönelik çıkardığı zorluk, engelleme ve yasaklarla baskısını daha da artırmıştır. Böylelikle, Kürt katliamı politikalarına desteğini Almanya’da artırarak sürdürmektedir.

KCDK-E olarak Almanya’nın Türkiye ile olan ekonomik ve siyasi çıkarlar nedeniyle 1993 yılında aldığı siyasi kararla PKK’nin faaliyetlerini yasaklamıştır. ISID barbarlığına karşı savaşan Kürt halkının temsilcisi PKK’yi yasaklayarak AKP’ye güç vermektedir. Bu siyasi karara dayandırılarak yapılan baskılar hukuksuz ve keyfi uygulamalardır. Bu baskılarla amaçlanan Kürtleri kiriminalize etmektir. Bu uygulamalar Alman demokrasine, Kürt sorunun demokratik yoldan çözümüne ve Ortadogu’ya barışın gelmesine zarar vermektedir. Alman hükümetinin bu yanlı ve yanlış politikalarını protesto etmek ve taleplerimizi Alman hükümetine iletmek için aşağıdaki ülke ve şehirlerde Kürt kurumları olarak 30 haziran  ve 4  temmuz 2016 tarihleri arasında yapacağımız yürüyüş ve mitinglerle protesto edeceğiz.

Yasaklara karşı taleplerimizi dile getirmek için bu ülkelerdeki Kürt kurumları olarak Alman devleti temsilcilerine ileteceğiz. Alman hükümetinin Kürtlere karşı yasakçı ve kiriminalize edici politikalarından vazgeçmeye çağıracağız. Aşağıda sıralanan ülkelerde yapacağımız mitinglere basta Kürt halkı olmak üzere, tüm demokrat ve devrimcileri protestolarımıza katılmaya çağırıyoruz.

Taleplerimiz; 

  1. Almanya hükümeti Türk devletiyle paralel Kürt karşıtı saldırıları sürdürmekten vazgeçmelidir.  Kürtlere karşı yürütülen katliamlara karşı duyarlı ve eleştirel olmalıdır.
  2. Almanya’nın 20.yılı aşan  PKK siyaset yasağı, tüm sonuçlarıyla birlikte kaldırılmalıdır.
  3. Cezaevinde bulunan Kürt siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Kürt siyasetçiler hakkında açılan davalar düşürülmeli, soruşturmalar kapatılmalıdır.
  4. İstihbarat güçlerinin özellikle Kürt gençlerine yönelik ajanlaşmayı dayatan hukuk dışı uygulamaları son bulmalıdır.
  5. Başta Baden Württemberg eyaleti olmak üzere tüm Almanya’da oturum yasasından kaynaklı idari uygulamalar/cezalar ortadan kaldırılmalıdır.

 Eylemlerin Olacağı Ülke ve Şehirler

30 Haziran 2016

İsviçre Zürich

Yer: Alman Konsolosluğun Önü, Saat:16.00

İsviçre Bern

Yer: Casino Platz, Saat: 15.00

1 Temmuz 2016

İngiltere Londra

Yer: Alman Büyük Elçiliği (23 Belgrava Square/ Chesham Place London), Saat: 14.00

Almanya Berlin

Yer: Federal Almanya Parlemento Önünde Nöbet haftada 3 gün 1 eylül’e kadar, Saat: 15.00

Fransa Paris

Yer: Fedral Almanya Büyük Elciliğinin Önü, Saat: 13.30

İsveç Stockholm

Yer: Alman Büyük Elciliğinin Önü,  Saat: 13.00

Avusturya Viyana

Yer; Gauermanngasse 2, 1010 Wien, Saat: 10 ile 11 .00 arasında

Holanda Den Haag

Yer: Alman büyük elciliğinin Önü (Groot Hertoginnelaan 9), Saat : 12.00

4 Temmuz 2016

Kanada  Toronto

Yer: Alman Büyük Elciliğinin Önü ( 2 Bloor St East Toronto Kanada), Saat : 13.00

Ayrıca Yunanistan, Japonya ve Avusturalya 1 temmuz etkinlikleri yapacaklar ve konsolosluğa taleplerimizi içeren dosyayı verecekler.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi / KCDK-E