Alman hükümetini Kürt halkına yönelik kriminalizasyon politikasından vazgeçmeye çağırıyoruz…

823
Alman hükümeti Türk faşist devleti  ile  var olan  ekonomik ve siyasi çıkarları  uğruna demokrasi, insan hakları, uluslararası sözleşmeleri, insanlık değerlerini ayaklar altına alarak Kürt karşıtı politikalarını sürdürüyor.
Almanya devletinin son yüzyıldir Türk eğemenlikci sistemle olan ilişkileri, halkların ve inançların katliamı ve soykırımlarında kirli ilişkilerin ortaklığıdır.  Herkes bilmektedir ki Osmanlı’nın 1915 Ermeni-Asuri soykırımının askeri danışmanlığını Alman askerleri yapmaktaydı. Biz Kürtler Halepçe katliamında kullanılan kimyasal gazların Alman firmaları tarafından satıldığını bilmekteyiz. Yine  Türk devleti 1990`larda   Kürdistan‘daki köy boşaltmaları, şehirlerin yakılıp yıkılması, sokak ortasında insanların infaz edilmesinde kullanılan panzerlerin ve silahların çoğu, Alman devleti tarafından Türk sömürgecilere hibe olarak verilmiştir.

Tüm bunlarla yetinmeyen Almanya, Türkiye devletinin Kürt halkına karşı yürüttüğü bu kirli politikalara siyasi destek amacıyla siyasi bir kararla 1993 yılında PKK faailiyetleri yasaklanarak Kürt dernekleri, kurumları yasaklanarak kapatıldı, binlerce Kürde cezalar kesildi, yine yüzlerce Kürt cezaevlerine alındı yürüyüşleri, etkinlikleri yasaklandı, evlere baskınlar yapıldı. Kısaca tüm Kürtler kriminalize edildi, toplumla siyasi, sosyal, ekonomik entegrasyonu engelledi.

Almanya`nın ekonomik ve siyasi çıkarları uğruna  Türkiye’nin Kürt düşmanlığı politikasını Almanya‘ya taşıyarak Kürtlere olduğu kadar Alman demokrasinine ve Alman demokratlarına da zarar vermeye başlamıştır. Özelikle PKK’nin Şengal, Irak ve Rojava’da DAIS çetelerine karşı yürüttüğü insanlık mücadelesiyle tüm insanların olduğu gibi Alman halkının da sempatisini kazandı. Bir insanlık hareketinin yasak olması bir çok aydın, kurum, şahsiyet tarafında eleştirildi ve PKK yasağının kadırılması talep edildi ve edilmeye devam ediyor.  Alman hükümeti Alman kurum ve halkının talebini görme yerine, DAIS zihniyetli ve DAIS destekcisi AKP faşist devletine desteğini sürdürmeye devam ediyor.

7 Haziran seçimlerinde yenilgi alan AKP hükümetine siyasi destek vermek icin 1 kasımdan önce başbakan Merkel Türkiye’yi ziyaret ederek açık desteğini sunmuştur. AKP iktidarının Kürdistan’daki özyönetimlere karşı geliştirdiği katliamlara karşı sessiz kalarak bu katliamlara onay  ve güç vermiştir.  En son Merkelin türkiye ziyareti, Cizrede bodrumda 100 sivilin katledildiği günde gerçekleşmesine rağmen bu katliamı kınamadığı gibi açık bir şekilde Türk devletini desteklemiş ve onaylamıştır. Yanısıra kendi ülkesinde, Türk devletinin inkarcı ve katliamcı politikaları nedeniyle siyasi sığınmacı statüsündeki 11 kürt siyasetciyi tutuklamıştır. Tamamen keyfi gerekçelere dayandırılan bu tutuklamalar Alman hükümetinin kirli siyasi ilişkilerinin sonucudur, Hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Bu tutuklamalarla birlikte kürtlerin yürüyüş, miting ve festival gibi eylem ve etkinliklerine yönelik cıkardığı zorluk, engelleme ve yasaklarla, Kürt katliamı politikalarına desteğini kendi ülkesinde artırarak sürdürmektedir.

KCDK-E bileşenleri olarak, bu politika ve uygulamalara karşı, çeşitli eylem ve etkinlikler düzenleyeceğiz. Bu çerçevede 1 Temmuz’da Avrupa’nın tüm merkezleri ile Romanya, Yunanistan, Avustralya, Japonya, Kanada, Latin Amerika, Güney Afrika ve ABD’de, Almanya temsilcilikleri önünde kitlesel mitingler yapılacak, taleplerimize ilişkin dosyalar sunularak, tüm ülkelerde  dost parti ve şahsiyetler öncülüğünde toplantı, panel ve konferanslar düzenlenecek.  Yine Kürt dostu kurum ve siyasetcilerle birlikte, Alman hükümetinin sözkonusu siyasetine ilişkin kamuoyunu bilgilendirme, duyarlı kılma ve harekete geçirmeye dönük çeşitli aktivitelerden oluşan kampanyalar geliştirilecek. Ayrıca 1 Temmuz – 1 Eylül arası, Berlin’deki Almanya Federal parlamentosu önünde, haftada 3 gün olmak üzere, konu hakkında enformasyon çadırı kurulacak.

Tüm bu eylem ve etkinliklere başta Kürt halkı olmak üzere, devrimci, demokrat, kardeşlikten yana olan herkesi katılmaya çağırıyoruz.

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi / KCDK-E
Belçika, 23  Haziran 2016