Aleviler Strasbourg’da AKP faşizmine karşı yürüyecek

1029

Avrupa’da yaşayan Aleviler, ‘Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Hayır!’ şiarıyla Strasbourg’da büyük bir yürüyüşe hazırlanıyor. Aleviler ve destek olacak halklar yarın saat 11.00’da Place Kléber’den Avrupa Konseyi’ne (AK) kadar yürüyecek.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK)’nin çağrısıyla bir araya gelecek Alevilerin eylemi yarın saat 11.00’da başlayacak ve AK önünde bir mitingle devam edecek.

‘Ayrımcılığa, Asimilasyona ve Savaşa Hayır’ sloganıyla düzenlenecek eylem için AABK tarafından yayınlanan mesajda şöyle denildi: “Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümeti, parlamenter sistemden eğitim sistemine, yargının bağımsızlığından kuvvetler ayrılığı ilkesine kadar tüm değerlerin içini hızla boşaltıyor. Bu saldırgan politikalar, ülkeyi geri dönülmez bir karanlığın içine atmaktadır. Türkiye’nin gündeminde yolsuzluk, rant siyaseti, ırkçılık, kadın cinayetleri, çocuk tecavüzleri ve katliamlardan başka bir şey yok. Tüm bu gelişmelere milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması, Kürt şehirlerindeki saldırılar ve AKP Hükümeti’nin mezhepçi politikaları eklendiğinde Türkiye’nin hızla bir iç savaşa sürüklendiği görüyoruz. Demokratik ülkeler sekülarizm kavramında iyileştirmeler üzerinde çalışırken, Türkiye’de laikliğin bile tartışma konusu haline getirilmesi ülkenin kötü gidişat için önemli bir veridir. Türkiye maalesef Ortadoğu’nun yeni Suriyesi olma yolunda hızla ilerliyor.”

Alevi yerleşim birimlerinin AKP hükümetinin hedefinde olduğu belirtilen açıklamada, mülteci kampı adı altında cihatçı çetelerin yerleştirilmek istenmesine tepki gösterildi. Ayrıca Soma ve Hatay’ın Arsuz ilçesindeki termik ve hidroelektrik santral projelerine dikkat çekilen açıklamada, Alevilerin birçok yerde zorunlu göçle karşı karşıya bırakıldığı vurgulandı.

Avrupa devletlerinin tüm bu yaşananlara karşı sessiz kalmaması istenen AABK açıklamasında, son olarak şu çağrı yapıldı: “Suriye iç savaşı sonrası gelen mülteci akınının yarattığı sorunları çözme konusunda büyük sıkıntılar yaşayan Avrupalı Devletler, Türkiye’de oluşacak bir iç karışıklık sonrasında derinden sarsılacaklardır. Alevi toplumu olarak yeni katliamlar kapımızı çalmasını beklemeyeceğiz. Tüm Avrupa kamuoyunu ve siyasetçilerini bu tehlikeler karşısında duyarlı olmaya çağırıyoruz. 25 Haziran 2016 Cumartesi, Saat:11:00’de Strazburg’ta Klebel Meydanı’ndan Avrupa Konseyi’ne yürüyoruz.”