Alevi kurumlarından açlık grevine destek

250

Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecridin sona ermesi için açlık grevine giren direnişçileri selamlayan Alevi kurumları, yaşanan sorunların insanlık ve gelecek sorunu olduğu açıklamasında bulundular.

Fransa’nın başkenti Paris’te Aleviler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması için başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerini sahiplenmek amacıyla bir açıklama yaptı. Pir Sultan Abdal Derneği’nin 1993 yılında verdiği şehitler anısına, Paris’in Sarcelles Banliyösü’nde yapılan Alevi Anıtı’nın önünde yapılan açıklamaya, Derviş Cemal Ocağı pirlerinden Pir Rıza Yağmur, Fransa Demokratik Alevi Dernekleri Federasyonu (FEDA) Eşsözcüsü Erdoğan Ergin, FEDA Paris Dergah Eşsözcüleri Hüsniye Küçükkeleş ve İsmail Demirdelen, Elbistan-Pazarcık Halkevi Eşsözcüsü Aziz Taşlıgil ve Pirler de katılarak birer konuşma yaptı.

Hızır Ayı’na ilişkin konuşan Pir Rıza Yağmur, “Bu yılki Hızır Cemlerinde, bedenlerini ölüm orucuna yatırıp, bir yandan nefsiyle imtihana, bir yandan da zalime karşı durmanın imtihanını veriyor bu halk. Açlık grevlerini sürdüren cümle canları biz Kızılbaş Aleviler adına selamlıyoruz. Eylemleri mübarek olsun. Dil bizden, nefes Hazreti Pir’den olsun diyoruz” dedi.

ALEVİLER DİRENİŞ SAFLARINDA YER ALMALI

FEDA Fransa Koordinasyonu Meclisi adını konuşan Erdoğan Ergin de, Alevilerin artık taraf olmak zorunda olduklarını belirterek, “Aleviler direniş saflarında yer almalı” diye konuştu. Tüm siyasi tutsakları ve Leyle Güven’in direnişini selamlayan Aziz Taşlıgil ise, “Bu ölüm, o kadar ucuz bir ölüm değildir. Ülkenin özgürlük ve demokrasi sorunu uğruna bedenlerini açlığa yatıran bu yoldaşlarımızın ile tüm ülke coğrafyasında gelişen bu eyleme katılan yoldaşlarımızı selamlıyorum. Bu ne yalnızca Alevilerin, ne Êzidîlerin ne de Kürtlerin sorunudur. Bu, insanlık sorunudur, gelecek sorunudur. Özgürlük ve ülkemizdeki demokrasi sorunudur” şeklinde konuştu.