AKP’nin casus imamlarına karşı Avrupa’da tepkiler artıyor

1313

AKP hükümetinin Avrupa ülkelerinde ‘imam’ veya ‘din görevlisi’ adı altında çalıştırdığı ajanların faaliyetleri birçok Avrupa ülkesinde tepki görmeye devam ediyor.

Hollanda’da muhalefetteki CDA’nın Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Ataşesi’nin sınır dışı edilmesi talebinin ardından Almanya’da da Yeşiller Parisi milletvekili Volker Beck, konuya ilişkin bir önerge hazırladı. Belçika’da ise Türk Devleti’nin ajanlık ve ihbar çalışmalarını yürüttüğü camilerin kapatılması talebi geldi.

Türk Diyanet İşleri Başkanlığı’nın onlarca ülkedeki din görevlilerine AKP karşıtı kişi ve kuruluşların tespit edilmesi amaçlı için istihbarat çalışması yapması talimatı gönderdiği ortaya çıkmıştı.

HOLLANDA’DAN SINIRDIŞI, BELÇİKA’DAN CAMİLERİ KAPATMA ÇAĞRISI

Avrupa ülkelerinde Türkiye’nin camiler aracılığıyla ajanlık faaliyetlerini yürütmesine karşı birçok ülkedeki siyasi partiler ve hükümetlerden tepki gelmeye devam ediyor.

Son olarak casusluk faaliyetlerini yöneten Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Din İşleri Ataşesi Yusuf Acar’ın sınır dışı edilmesi istendi. Sınırdışı talebi, muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti (CDA) tarafından yapıldı.

Belçika’da ise Flaman Bölgesi İçişleri Bakanı Liesbeth Homans’ın ülkede ‘Gülen Cemaati hakkında istihbarat toplayan’ camilerin kapatılmasını istediği öğrenildi. Homans, konuya ilişkin Belçika federal hükümetinin geniş kapsamlı bir araştırma yapması talebini de dile getirdi.

ALMANYA’DA FEDERAL HÜKÜMETE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

Almanya’da ise Yeşiller Partisi milletvekili Volker Beck tarafından, basında çıkan ‘DİTİB imamları FETÖ casusluğu yapıyor’ türü haberlerden sonra federal hükümete sunulmak bir önerge hazırlandı.

Önergede, Almanya’daki DİTİB çalışanları ve imamların Türkiye adına istihbarat toplamalarına ilişkin araştırma yapılması ve rapor  hazırlanması isteniyor.

AKP hükümetinin Avrupa’daki camiler aracılığıyla yürüttüğü ajanlık faaliyetlerinin sadece Gülenciler ile sınırlı olmadığı ve Kürtler ile sol hareketleri hedeflediği de biliniyor. Son olarak Türk Devleti’nin bazı ajanlarının gazeteci sıfatıyla Avrupa’da Kürt siyasetçilerine yönelik suikast amaçlı istihbarat topladıkları ortaya çıkmıştı.