AKP Stockholm ve Zürih’te de protesto edildi

796

Türk devletinin Şengal ve Rojava’ya dönük saldırıları Avrupa’da Kürtler ve dostları tarafından protesto ediliyor. İsveç ve İsviçre’de de Kürtler sokağa çıktı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, AKP’nin soykırım saldırılarını Medborgarplatsen’de protesto etti.

Ayşe Göktepe, İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin basın ve sivil toplum örgütlerine gönderdiği basın açıklamasını okudu. Açıklamada, Rakka operasyonunun sürdüğü bir dönemde Türk devletinin yaptığı bombalamaların tesadüf olmadığına ve sıkışan DAİŞ çetelerine nefes aldırma amacı taşıdığına dikkat çekilirken, uluslararası toplum ve AB’ye de Türkiye’ye karşı tutum alma çağrısı yapıldı.

KNK adına bir konuşma yapan Ahmet Karamuş, Türk devletinin bombaladığı ve katlettiği gerillaların Stockholm’de katliam gerçekleştiren DAİŞ çetelerine karşı mücadele ettiklerini hatırlattıktan sonra İsveç hükümetinden Türk devletinin saldırılarına karşı tavır almasını istedi.

Avrupa Rojava Temsilcisi Sinem Muhammed, uluslararası toplumu Türk devletinin saldırılarına karşı sessiz kalmakla eleştirirken, ”Bu savaş Kürtler ve Ortadoğu’nun ezilen halkları için var olup olmama savaşıdır. Bu savaşı kesinlikle kazanacağız” dedi.

İsveç Barış Konseyi Başkan Yardımcısı Kemal Görgü ve Soykırım Karşıtı İnsan Hakları Örgütü CHAK Başkanı Azad Heydari de eylemde konuşma yaptı.

ZÜRİH

Türk devletinin KDP’nin de desteğini alarak, Rojava ve Şengal’e yönelik saldırıları İsviçre’nin Zürih kentinde yapılan merkezi bir yürüyüşle lanetlendi. İsviçre Kürt Toplum Merkezinin çağrısıyla yürüyüş Helvetia Platz’da düzenlendi. Kürdistanlılar dışında Türkiyeli sol ve İsviçreli örgütlerin destek verdiği eyleme binlerce kişi katıldı. Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmalarda uluslararası güçlerin sessizliğine dikkat çekilirken, Türk devletinin hem Rojava devrimini boğmak, hem de DAİŞ’e bölgede nefes aldırmak istediği belirtilerek, saldırılara karşı her alanda derinişin yükseltileceği vurgulandı.