AKP saray çetelerinin “darbe ile mücadele” adı altında sürdürdükleri “cadı avı” operasyonları özgür basını susturamaz

955

Özgür basının sesi olan 2 radyo susturuldu, 10 televizyon kanalının ekranları karartıldı. Televizyon kanallarına herhangi bir resmi bilgilendirme yapılmazken, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu İlhan Yerlikaya’nın verdiği bilgiye göre söz konusu karar KHK kapsamında alındı. OHAL’in uzatılması istenen toplantının yapıldığı saatlerde 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye (KHK) dayanarak aralarında Türkiye’de Kürtçe yayın yapan tek çocuk kanalı olan Zarok TV’nin yanı sıra yine Kürtçe yayınları ile bilinen Azadi, Jiyan, Denge TV, muhalif kanallar Hayatın Sesi ve Van TV gibi TV ekranları karartıldı.

Kürdistan’da kentleri, mahalleri, yakıp yıkan kahraman direniş karşısında katliamlara yönelen faşist Türk devleti, kendinden olmayan tüm muhalif kesimlere yönelerek özgürlükleri bir bir ortadan kaldırmak istemektedir. OHAL’i bahane eden ve mağduriyeti oynayan AKP saray çeteleri askeri darbeyi aratmayan bir şekilde topyekun bir saldırı ile iç savaşı adım adım geliştirmektedirler. Özgür basının ekranları kararttırılarak gerçeklerin sesi susturulmak istenmektedir.

Çok açık görülmektedir ki bu yasaklar ve baskılar önümüzdeki günlerin halklarımız için daha şiddetli bir saldırı dalgasının hazırlandığının açık bir işaretidir.

Kürt halkı onurlu direnişi süresince AKP saray çetelerinin saldırıların tüm ezilenleri, renkleri, inançları ve farklılıkları hedeflediğine işaret etmişti. Özgür basına ve muhalif olan herkese dönük bu saldırı dalgası bunu çok açık gözler önüne sermiştir.

KCDK-E olarak devrimci, demokrat, aydın ve insanlıktan yana kim olursa olsun herkesi bu topyekun saldırıya karşı birlikte olmaya ve ortak mücadeleye çağırıyoruz. Farklılıklarımız ne olursa olsun ortak mücadele ağını birlikte örmeye çağırıyoruz. Biz birlikte güç olup sesimizi duyurabilir ve baskılara karşı koyabilirsek haklarımızı koruyabilir ve özgür sesimizi duyurabiliriz.

Faşizme, her türlü baskı ve zulme karşı, sesimizin susturulması ve özgürlüklerimizin kısıtlanmasına karşı omuz omuza verelim. Faşizme geçit vermeyelim.

KCDK-E

Brüksel / 29 Eyl. 16