AKP faşizmi Avrupa’da protesto edildi

1285

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların AKP faşizmine karşı eylemleri dün gün boyu ve akşam saatlerinde de devam etti. Eylemlerde özellikle kadınlar ve gençler ön plandaydı.

FRANKFURT’DA KADINLARDAN EYLEM

Almanya’nın bir diğer kenti Frankfurt’ta ise Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ile KJA sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanmalarına karşı, Hanau, Siegen ve Darmstadt kentlerinden kadınların katılımıyla bir eylem düzenlendi.

Kent merkezindeki Hauptwache’daki eyleme Frankfurt Amara Meclisi, Hanau Nujin Kadın Meclisi, Siegen Pakize Nayir Kadın Meclisi ve Darmstadt Roza Kadın Meclisi üyeleri katıldı.

Kadın meclisleri adına yapılan açıklamada, şöyle denildi: “AKP faşizmini bir kez daha kınıyoruz. Hiçbir güç bizi bu haklı mücadelemizden vazgeçiremez. Erdoğan Kürt kadınlarının gücünden ve örgütlülüğünden korktuğu için hedefinde sürekli olarak Kürt kadını var. Ama bizler bu kirli AKP zihniyetinin karşısında örgütlülüğümüzü daha da büyüteceğiz. Hiçbir güç Amed’i teslim alamaz.”

Tüm tutukluların serbest bırakılması talebinin haykırıldığı eylem slogan ve ve zılgıtlarla sonlandırıldı.

BODENSEE’DE POLİTİK TUTSAKLARA ÖZGÜRLÜK İSTENDİ

Almanya’nın güneyindeki Bodensee bölgesinde yaşayan Kürdistanlılar da Friedrichshafen kent merkezinde bir protesto eylemi düzenledi.

Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının tutuklanmasının kınandığı eylemde, ‘Kirli ellerinizi eş başkanlarımızın yakasından çekin’, ‘Kışanak-Anlı ve Ata’ya özgürlük’ ve ‘Tüm politik tutsaklara özgürlük’ yazılı dövizler taşındı.

Kışanak ve Anlı’nın fotoğraflarının da taşındığı eyleme yoğun ilgi olduğu görülürken, çevreden geçenlere yüzlerce bildiri dağıtıldı.

LONDRA’DA CİWANEN AZAD-UK ÖNCÜLÜĞÜNDE EYLEM

Amed Belediye eş başkanları Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın faşist AKP hükümeti tarafından tutuklanması Londra’da protesto edildi. Ciwanên Azad UK öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşe yoğun katılım gözlemlendi.

Kuzey Londra’nın en işlek bölgelerinden biri olan Tottenham’dan yürüyen kitle sık sık Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın tutuklanma gerekçelerinin yalandan ibaret olduğuna dair açıklamalar yaparken, İngilizce ‘Biz PKK’yiz, PKK burada’, ‘Faşizme karşı birleşin, ‘Adalet istiyoruz’ ve ‘TC Kürdistan’dan defol’ gibi birçok sloganlar attı.

Yürüyüşte, ayrıca AKP tarafından belediyelere kayyumlar atanması ile haber ajansları, gazeteler ve televizyon kanallarının kapatılması slogan ve pankartlarla protesto edildi.

Yürüyüş sonunda kısa miting gerçekleştirilirken, Dersim’de şehit düşen gerillalar ve tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Eylemde Kürt Halk Meclisi, Demokratik Güç Birliği ve Dersim Dayanışma Derneği mensupları tarafından basın açıklamaları yapıldı.

Kürt Halk Meclisi adına konuşan Ercan Akbal, “Ama çok iyi bilsinler ki, ne yaparlarsa yapsınlar Kürt halkı diz çökmeyecektir, mücadelemizi büyüterek devam edeceğiz’’ dedi.

Demokratik Güç Birliği adın konuşan Feyzullah Canpolat da, tüm muhaliflerin ortak direnişiyle bu saldırıların boşa çıkartılacağını belirtti. Dersim-Der adına konuşma yapan Kudret Güneş ise,”Size sözümüz olsun, dizimiz toprağa değerse, alacağımız nefes bize haram olsun. Ant olsunki biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız” diye konuştu.