AK önündeki Öcalan’a özgürlük oturma eylemi ikinci gününde

435

Kürt Halk Önderi Öcalan’ın özgürlüğü talebiyle Avrupa Konseyi (AK) önünde düzenlenen geniş katılımlı oturma eylemi ikinci gününde yoğun bir programla devam ediyor.

Dün yapılan bir açıklamayla startı verilen oturma eylemine Avrupa Kürt Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) ile Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) bileşenlerini temsilen 140 civarında kişi katılıyor. Eyleme katılanlar yoğunluklu olarak Almanya, İsviçre ve Fransa’nın Alsas bölgesindeki temsilcilerden oluşuyor.

Eyleme KCDK-E’nin bileşenlerinden Kürdistan İslami Topluluğu (CİK), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ile Ezidi kurumlarının temsilcileri bulunuyor. Ayrıca, Ciwanên Azad-Jin ve Ciwan ên Azad üyeleri de oturma eyleminde yerlerini alırken, PYD, PJAK gibi Kürdistan’ın diğer parçalarından partilerin temsilcileri de Öcalan için oturma eylemine katılıyor.

Oturma eylemi kapsamında sabah saat 8’de saygı duruşuyla güne başlayan eylemciler, gün boyunca yapılacaklara ilişkin olarak bilgilendirildi.

Eylemciler saat 10.00 ile 10.15 arasında aralıksız olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlar attılar.

İTALYAN YEREL YÖNETİCİLER TOPLANTI VERECEK

Oturma eylemi kapsamında bugün saat 14.00’de KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un sunumunu yapacağı ve son siyasal gelişmelerin anlatılacağı bir seminer verilecek. Saat 16.00’dan sonra ise Öcalan’a onursal vatandaşlık veren İtalyan belediyelerinin başkanları ve meclis üyelerince bir sunum yapılacak. Sunumda İtalyan yerel seçilmişler, Öcalan’ın ilişkin görüşlerinin yanı sıra özgürlüğüne yönelik yaptıkları çalışmaları anlatacak.

EYLEM BOYUNCA AK’DE ÇOK SAYIDA GÖRÜŞME PLANLANIYOR

Bugün sabah saatlerinden itibaren oturma eylemine katılanlardan bir heyet, oturumları devam eden Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) vesilesiyle bir dizi görüşme gerçekleştiriyor. Bu kapsamda AKPM’deki tüm fraksiyonlar ile Türkiye ve Azerbaycan haricindeki tüm üye ülkelerin delegasyonlarıyla görüşmeler yapılması planlanıyor.

Saat 17.00’de ise bir heyetin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) yetkilileriyle görüşmesi olacak.