Ajan Mustafa Karataş’ın ses kayıtları

1258

Almanya’nın Hamburg kentinde ajanlık faaliyetleri yürütürken deşifre olan Mustafa Karataş’ın, MİT’in üst düzey yöneticisiyle yaptığı konuşmaların ses kayıtları ortaya çıktı.

ANF’nin ulaştığı bu ses kayıtlarında, Karataş, Kürt siyasetçilerine ilişkin topladığı bilgi ve belgeleri MİT’e nasıl sunacağının planlarını yapıyor.

Uzun yıllardır Hamburg’da yaşayan ve aslen Çorum nüfusuna kayıtlı olan Mustafa Karataş, Kürt kurumlarına yönelik ajanlık faaliyeti yürütürken deşifre oldu. Hamburg kentinde MİT’in bir yöneticisiyle yaptığı görüşmenin ses kayıtlarının ortaya çıkmasıyla deşifre olan Mustafa Karataş hakkında Kürt kurum temsilcileri bir basın açıklaması yaparak, Almanya yargısın göreve çağırdı.

18 dakikalık ses kaydında Mustafa Karataş ve iki kişi sürekli bilgi alışverişi yapıyor. MİT yöneticisine sürekli bilgi ve belge sunan Karataş, Kürt siyasetçiler hakkında her türlü bilgi vereceğinin sözünü veriyor. Seslerden de anlaşıldığı gibi Karataş ve MİT yöneticisiyle bir arabanın içerisinde yolculuk yaparak, konuşuyorlar. Kürt siyasetçi Zübeyir Aydar, KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir, HDP Eski Milletvekili Sevahir Bayındır’ın isimlerinin sık sık geçtiği konuşmada, Mustafa Karataş, Kürt siyasetçileri hakkında her türlü bilgi ve belgeyi toplayacağının sözünü veriyor. Alman polisine de para karşılığında çalıştığını kabul eden Karataş, Kürt siyasetçi Bedrettin Kavak ve diğer Kürt siyasetçileri de kendisinin yakalattığını iddia ediyor.

KARATAŞ İLE MİT YÖNETİCİSİNİN KİRLİ PLANLARI

ANF’nin ulaştığı Mustafa Karataş ile MİT yöneticinin arasında geçen diyalogun ses kaydındaki bazı diyaloglar şöyle:

MİT görevlisi: Mustafa Bey, bu bilgiyi, belgeleri biz sizden gelip alacağız. Neresi olursa olsun fark etmez. Ben her şekilde gelebilirim, yani hiç problem değil. Beni bugün böyle görürsünüz yarın farklı olarak…

Mustafa K.: Öyle olması lazım…

MIT görevlisi: Böyle de görebilirsiniz. Bunlar hiç sorun değil. Zaten vazifemizi bilen bir iki kişi var. Fazla yok, olmasına da gerek yok. Biz gerekli yerlerle gerekli görüşmeleri de yapacağız. Sizin için destek konusunda bir alternatif üretilecek, bu konuda sorun yok, ekonomik boyut sorun olmaz.

MİT görevlisi: Bize lazım olan bilgi ve belgeleri bize ulaştırmak istersen ben gelip alırım, ne biçimde olursa olsun.

….

MİT görevlisi: Zübeyir Aydar’la ilgili bir bilgi, bir şey yaptın mı?

Mustafa K.: Zübeyir Aydar ile ilgili bilgim yok. Yüksel Koç i iyi tanıyorum. NAV-DEM başkanıydı, şimdi KCDK-E başkanı olmuş.

Mustafa K.: Ben sana listeyi verdim ya…

MİT görevlisi: Evet, evet ben beyefendiye ilettim onu ama…

Mustafa K.: O gazetedeki isimler…

MİT görevlisi: Ben onu Cemil Beye ilettim efendim. Cemil Beye iletim ben o bilgileri…

Mustafa K.: Bunların hepsini size resim olarak da isim olarak da verebilirim…

MİT görevlisi: Ben size söylüyorum, ben gelirim. Çöpçü gibi gelirim, buzdolabı tamircisi gibi gelirim, istediğim şekilde gelirim, onu alırım, bunlar sorun değil.

Mustafa K.: Tamam.

Mustafa K.: O zaman dedi “ben seni birileri ile tanıştıracağım.” O tam getireceği hafta buradan bir arkadaş bu Mehmet Fatih Sayan yakalanmasıyla çekinceye girdi, bana dedi “Mustafa uzak dur, şimdi iş ters, pazartesi geliyorum“ diye, bana mesaj atmış. Ondan bir miktar para aldım.

MİT görevlisi: Şimdi ben şöyle söyleyeyim. Ben kısa bir süre içinde bir Lahey‘ye uçup, geleceğim. Oradaki bizim üst düzeylerle bu konunun bütün ayrıntılarını görüşeceğim…

MİT görevlisi: Sevahir Bayındır..

Mustafa K.: Sevahir Bayındır şu anda …‘in kadın sorumlusu..(…)

MİT görevlisi: Bütün Avrupa’nın…

MİT görevlisi: Ama Sevahir Bayındır ile ilgili nokta atışı yapma durumumuz yok, yani bize kesin bilgi, katı bilgi, yani en azından üç saat öncesinde bile bir bilgi verme şansı eksikliği var hani. Bugün nerede kalacağı, yarın nerede kalacağı belli değil.