Adigey’de PKK’nin kuruluş yıl dönümü kutlandı

98

Adigey Özerk Cumhuriyetinde PKK’nin 41’inci kuruluş yıl dönümü düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Rusya Federasyonuna bağlı Adigey Özerk Cumhuriyetinde yaşayan Kürtler düzenledikleri bir etkinlikle PKK’nin 41’inci kuruluş yıl dönümünü kutladı.

Sadove Kültür Evi konser salonunda düzenlenen etkinlik Kürdistan Özgürlük Mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Daha sonra PKK’nin mücadelesini anlatan sinevizyon izlendi. Günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Adigey Kürt Kültür Derneği Eşbaşkanı Sinem Broyeva “Kürt halkı Ortadoğu’nun en köklü halklarından biridir” dedi.

Broyeva, “Bin yıllardır yaşadığı bu topraklarda özgürce yaşamak için PKK öncülüğünde başlatılan özgürlük hareketi her geçen gün daha büyüyor. Bu haklı mücadele Kürtlerin yaratılan bu değerlere sahip çıkması gerek” diye ekledi.

KNK Rusya üyesü Feyzo Hüseyin ise şunları söyledi: “Kürtlerin yürüttüğü mücadele çok önemlidir. Bu haklı mücadeleyi zaferle taçlandırmak için ulusal birliğimizi geliştirmemiz gerek. Bu konuda PKK’nin pozitif bir yaklaşımı vardır. Diğer Kürt partilerin de zaman kaybetmeden ulusal birlik için gereken çabayı vermeleri gerekiyor. Kürt halkının özgürlüğü için toprağa düşen binlerce gencin emeği ve mücadelesine bu şekilde sahip çıkabiliriz.”

Yapılan konuşmalardan sonra etkinlik müzikle devam etti. Etkinlikte, Hozan Cömert, Ahmet Ahmedov, Bari Usubov, Roj Azad ve yerel sanatçıların şarkıları eşliğinde halaylar çekildi.