Açlık grevi heyeti CPT Genel Sekreteri ile görüştü

1103

Şengal Diaspora Meclisi’nin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la acilen görüşülmesi ve Şengal’in statüsünün uluslararası alanda tanınması amacıyla Strasbourg’da başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 7’inci gününde devam ederken, bugün bir heyet CPT Genel Sekreteri Jeroen Schokkenbroek ile görüştü. Schokkenbroek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile acilen görüşülmesi ve Şengal’in statüsünün uluslararası alanda tanınması amacı ile başlatılan açlık grevi 7’inci gününde devam ediyor. Peşimam Ekrem Deniz, Fikret İgrek, Sezai Uçar’dan oluşan bir heyet bugün İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) Genel Sekreteri Jeroen Schokkenbroek ile bir görüşme yaptı.

CPT Genel Sekreteri Jeroen Schokkenbroek, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumu ile ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getirdi.

Açlık grevi heyeti, eyleme Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı, güvenliği ve haber almak ve Şengal’in statüsünün tanınması için başladıklarını iletti.

CPT Genel Sekreteri Jeroen Schokkenbroek ise kurum olarak, Öcalan’ı ziyaret konusunda net bir tarih veremeyeceklerini, ancak bir süredir üye 47 ülkenin imzaladığı bir rapor hazırladıklarını belirtti. Bu raporun çok kısa sürede sonuçlanacağı bilgisini de paylaşan Schokkenbroek, kendilerinin de bir dizi talepte bulunacağını söyledi.

Öcalan ile ilgili hassasiyeti, duyarlılığı ve Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen darbe girişiminden sonraki hassasiyeti izlediklerini de sözlerine ekleyen Schokkenbroek, “Kendi kurumsal konumumuz gereği de birçok ülkede olduğu gibi burada da duyarlı olmaya devam edeceğiz” dedi.

Açlık grevi heyeti ise Öcalan’dan haber alınamamasının aciliyet arzeden bir durum olduğunu yeniden dile getirerek, Türkiye’deki darbe girişimi ardından generallerin öldürüldüğünü, cumhurbaşkanının öldürülmeye çalışıldığını, İmralı’daki görevlilerin tutuklandığını hatırlattı. Heyet, Öcalan ile görüşme gerçekleşinceye kadar da eylemlerinin devam edeceği mesajını verdi.