Açlık grevi 13’üncü gününde destek ve katılımlarla devam ediyor

758

Şengal Diaspora Meclisi yönetiminin Kürt Halk Önderi’yle acilen görüşülmesi ve Şengal’in statüsünün tanınması amacıyla başlattığı açlık grevi 13’üncü gününe girerken, birçok kesimden destek ziyaretleri de devam ediyor.

 

Greve destek grubuna Çira TV’den bir Ezidi medya çalışanı da dahil olurken, süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki eylemcilerin 7 ila 8 kg arasında kilo kaybı olduğu bildirildi.

23 Ağustos’ta Avrupa Konseyi (AK) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde yapılan basın açıklaması ardından eylemin adresi Esplanade semtindeki La Trés-Sainte-Trinité Kilisesi’nde devam ediyor. Cuma gününden bu yana Civaka İslamiya Kurdistane (CİK) yönetiminden 5 kişinin de dayanışma amaçlı greve girdiği eyleme dün ise Çira-TV çalışanı İdris Bagok katıldı.

STRASBOURG BUDİST TOPLUMU’NDAN ZİYARET

Dün Köln’de düzenlenen festival nedeniyle sadece bazı aile üyeleri ve medya mensuplarının ziyaret ettiği eylemciler, geçtiğimiz gün ise Strasbourg’daki Budizm dinine mensup 7 kişilik bir heyet tarafından ziyaret edilmişti.

Tertip Komitesi’nden Sezai Uçar’ın verdiği bilgilere göre, Şengal ve Öcalan için düzenlenen açlık grevine destek veren Budistler, ‘açlık grevine giren insanların davasına inanan ve duygu yönü güçlü insanlar olduğunu dile getirdiler. Uçar, eyleme ilişkin bir dosya sunulan Budist heyetindekilerin açlık grevinin amacına ilişkin gerekli kurumlarla ilişkiye geçeceklerini ve destek aramaya çalışacaklarını söylediklerini de kaydetti.

Ayrıca Budistlerin bugün düzenlenecek geniş katılımlı bir etkinliğine de açlık grevine katılan Ezidi din adamı Peşimam Ekrem’in katılarak, bir konuşma yapması bekleniyor. Etkinlikte açlık grevinin amaçlarına dair hazırlanan bildiriler de dağıtılacak.

7 İLE 8 KG ARASINDA KİLO KAYBI VAR

Heyva Sor a Kurdistan tarafından görevlendirilen Dr. Fahrettin Gülşen tarafından  yapılan açıklamada ise, süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemcilerinde 7 ila 8 kilograma kadar varan kilo kayıpları oluştuğu bilgisi verildi. Süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeki 5 kişiden üçünde tansiyon düşüş veya yükselişleri kaydedildiğini söyleyen Dr. Gülşen,  eylemcilerde açlığa bağlı olarak sinir sistemlerinde hassasiyet geliştiğini belirtti.

Açlık grevcilerinin gürültü ve ışığa karşı aşırı duyarlı hale geldiğini dile getiren Dr. Gülşen, “ayrıca vücut ısılarında da sıcak havalara bağlı olarak düşüşler veya yükselişler görülmekte” dedi.

Tüm bu tespitlere rağmen açlık grevi eylemcilerinde şu anlık korkulacak düzeyde ciddi komplikasyonların henüz gelişmediğini söyleyen Dr. Fahrettin Gülşen, “ancak önümüzdeki günlerde bir takım komplikasyonların oluşmasından endişeliyiz. Özellikle akciğer ve böbrek enfeksiyonları olabilir.