Aachen’da Kürtlerden protesto eylemi

1147

KCDK-E’nin çağrısı ile Almanya’nın Aachen kentinde yaşayan Kürdistanlılar Aachen Kürt Halk Evinde bir araya geldikten sonra bir eylem düzenledi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri, YPG/YPJ bayraklarının yanı sıra Türk hükümetinin Rojava’da gerçekleştirdiği katliamları gösteren pankart ve dövizleri taşıyan Kürdistanlılar Kürt Halk Evinden, Aachen Çarşı merkezi Elisenbrunnen’a kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Elisenbrunnen’da bir miting gerçekleştiren Kürdistanlılar, Türkiye’nin Rojava’da gerçekleştirdiği katliamlarda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulundu. Ardından mitingde yapılan konuşmalarda Türkiye’nin Rojava’yı işgal politikalarına sert tepki gösterildi.

Die Linke Milletvekili Andrej Hunko da eyleme katılarak bir konuşma yaptı. Almanya’nın Türk devletinin işgal politikasına destek verdiğini bunun yanlış olduğunu söyleyen Hunko, Türkiye’nin Rojava’da sivil katliamlar gerçekleştirdiğini belirtti. Almanya’nın buna ortak olmaması gerektiğini de vurgulayan Hunko, Almanya’nın askerlerini İncirlik üssünden çekmesi gerektiğini söyledi.

Hunko 3 Eylül’de gerçekleştirilecek olan Kürt Kültür Festivali’nin Alman hükümeti tarafından stadyumda yapılmasına engel olmasının kabul edilemeyeceği de vurguladı. Alman polisinin güvenlik nedenlerini gerekçe gösterdiğini ama açık alanda festivalin yapılmasına izin verdiğini belirterek bunun çok mantıklı olmadığını da kaydeden Hunko, açık alanda güvenliğin daha zor olduğunu söyledi. Alman polislerinin bu kararını kınadığını belirtti.

Eylem “Bijî Berxwedana Rojava”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî YPG/YPJ” ve “Terörist Türkiye-DAİŞ”, “Katil Erdoğan” sloganlarıyla son buldu.