9 Ekim protestoları: Komploya rağmen Kürtler kazanıyor

640
ANF Images

Avrupa kentlerinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük Uluslararası 9 Ekim Komplosu protesto ediliyor.

Güney Fransa’nın Montpellier kentinde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik Uluslararası 9 Ekim Komplosu protesto edildi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezinin (DKTM) çağrısıyla Peyrou Pitot Parkı’nda toplanan Kürdistanlılar, şehir merkezindeki Comedie Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüş boyunca sık sık “Bijî Serok Apo”, “Öcalan’a Özgürlük”, “Katil Erdoğan” sloganları atan eylemciler, Fransızca hazırlanan bildirileri dağıttı.

Comedie Meydanı’nda yapılan eylemde konuşan DKTM Montpellier Eş Başkanı Cevat Güneş, “Komplo amacına ulaşmadı; Rojava bunun kanıtıdır. Önder Apo’nun özgürlüğü Kürt halkının özgürlüğüdür. Önder Apo özgür olana kadar mücadelemize kesintisiz olarak devam edeceğiz” dedi.

TOULOUSE

Güney Fransa’nın Toulouse kentinde Fransa Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde 9 Ekim Komplosu bir yürüyüş ve miting ile protesto edildi.

Toulouse François Verdier metrosunda toplanmaya başlayan Kürdistanlılar ve dostları, kentin işlek caddelerinde yürüyüş yaptı. Kitle, Jean Jaures Caddesi’nde 5 dakikalık oturma eylemi yaparak, Wilson Meydanı’ndan geçerek Capitol Meydanı’nda miting yapıt.

Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına konuşan Ali Ataç, Kürt halkının, özgürlüğünden ve Önderliğinden asla vazgeçmeyeceğini belirtti.

Yeni Antikapitalist Parti adına söz alan Pierre Granet de PKK’nin Avrupa Birliği’nin ‘terör örgütleri listesi’nden çıkması ve Öcalan’ın özgür olması gerektiğini belirtti. Granet, 9 Ekim Komplosu’na rağmen Kürt halkının özgürlük mücadelesinin büyüdüğüne dikkat çekti.

Fransa Kürt Kadın Hareketi tarafından hazırlanan bildiride ise “O gün o komployu yapanlar, Kürtleri Önderliğinden ayırıp koparmaya çalışanlar, bugün kaybetmiştir ve tam tersine kazananlar Kürtler olmuştur” denildi. Açıklamada, Kürt halkının Önderliği ile kenetlendiği vurgulanarak, tecridin de sonuç vermeyeceği belirtildi.

DUISBURG

Almanya’da Duisburg ve Emmerich meclisleri de, 9 Ekim Komplosu’nu Oherhausen Kumkapı düğün salonunda bir toplantı ile protesto ettiler.

Yaklaşık 300 Kürdistanlının katıldığı toplantıda, KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç ve HDP Miletvekili Tuğba Hezer konuşma yaptılar.

Strasbourg’da Öcalan’a özgürlük ve Öcalan Kütüphanesi için Avrupa turu yapacak olan otobüs de Duisburg’da süslendi. Kürdistanlılar, salona uğrayan otobüsü sloganlar eşliğinde uğurladı.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da da 9 Ekim Komplosu protesto edildi.

Roj Kadın Meclisi öncülüğündeki yürüyüşe Britanya Kürt Halk Meclisleri de katıldı. Binin üzerinde katılımın olduğu eylem, Halkevi önünde başladı. Yürüyüşte “Bijî Serok Apo”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı. Yürüyüşte Şehit Fırat Dağ da anıldı.

Eylemin sonunda, Roj Kadın Meclisi adına Besime Başar ve Britanya Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı Evrim Yılmaz konuşma yaptı.

Komplonun boşa çıktığına dikkat çekilen konuşmalarda, Öcalan’ın paradigmasının Rojava’da hayat bulduğu ifade edildi. Konuşmalarda, ağırlaştırılmış tecridin sürdüğü belirtilerek, Öcalan’ın özgürlüğü için başlatılan kesintisiz eylem kampanyasına katılım çağrısı yapıldı.